fot. flickr.com

Sejm ma się zająć projektem specustawy ws. zwalczana ASF

Ok. godz. 15.00 posłowie mają zająć się poselskim projektem specustawy w sprawie zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń. Wczoraj nad przepisami pracowały sejmowe komisje.

Posłowie zarekomendowali wczoraj przyjęcie wraz z poprawkami, w tym jedną merytoryczną, projektu ustawy dot. zwalczania ASF. Nad ustawą pracowały połączone Komisje Ochrony Środowiska oraz Rolnictwa.

Proponowane zmiany mają pozwolić na odstrzał sanitarny dzików przez policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej lub funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz żołnierzy. Ci, którzy posiadają prawo do broni, mogliby to robić w ramach służby. W przepisach prawa łowieckiego przewiduje się m.in. wprowadzenie zakazu celowego utrudniania lub uniemożliwiania polowań osobom postronnym, co ma dać podstawę do interwencji Policji i Straży Leśnej.

Choć słuszne, te rozwiązania są wprowadzane zbyt późno – ocenił wiceszef komisji rolnictwa, poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

– Strona społeczna oburza się, że przez pięć lat nie potrafimy sobie poradzić z chorobą, z którą powinniśmy sobie poradzić szczególnie na obecnym etapie wiedzy. Problem jest z finansowaniem zarówno Inspekcji Weterynaryjnej, jak i odstrzału dzików, dlatego postulowaliśmy kilka zmian, które nie zostały przyjęte, aby po prostu połączyć te środowiska i wszystkie działania w celu szybkiego zwalczenia tej choroby, bo mamy tylko trzy miesiące. Jeżeli nie wygramy do kwietnia, to znowu mamy stracony rok i produkcję trzody chlewnej – powiedział poseł Jarosław Sachajko.

Z problemem ASF Polska boryka się od długiego czasu. Potwierdzono już wystąpienie 53 przypadków ASF u dzików w zachodniej części kraju. 48 przypadków stwierdzono w wojewódzkie lubuskim, trzy – w wielkopolskim oraz dwa – w dolnośląskim. Głosowanie nad specustawą odbędzie się w Sejmie najprawdopodobniej jutro.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl