Resorty zdrowia Polski, Litwy i Słowacji prawdopodobnie będą refundować najdroższe leki na raka

Niewykluczone, że Polska wraz z Litwą, Węgrami i Słowacją będzie refundować najdroższe leki na raka. Resorty zdrowia tych państw wspólnie przygotowują się do negocjacji z międzynarodowym producentem przełomowej terapii onkologicznej.

Perspektywa większego rynku zbytu ma być argumentem do niższej ceny leku. O sprawie napisała „Rzeczpospolita”.

Poseł Krzysztof Ostrowski z sejmowej Komisji Zdrowia uważa, że strategia, jaką przyjął nasz resort zdrowia, może przynieść wiele korzyści dla pacjentów.

– To jest dobry pomysł, żeby próbować renegocjować w grupie. Można wtedy wynegocjować lepszą cenę. Dobrze, że minister podjął decyzję, żeby nie negocjować osobno tylko z grupą państw. Każdy nowy lek, o który poszerzymy ofertę leków dostępnych na rynku to jest szansa dla pacjentów na dłuższe życie, większy komfort życia – podkreśla Krzysztof Ostrowski.

Do tej pory resorty zdrowia Polski, Litwy, Węgier i Słowacji odbyły z producentem najdroższej terapii na raka dialog techniczny. W planie są kolejne spotkania. Ich termin nie jest jeszcze znany.

W skład grupy negocjacyjnej wchodzą też Czechy, które na chwilę obecną zajmują stanowisko obserwatora. Współpracą zainteresowana jest również Ukraina i Estonia.

Niewykluczone, że wspólne negocjacje obejmą nie tylko lek na raka, ale też preparat na jedną z chorób sierocych.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl