Min. Błaszczak: Kierunek, w którym zmierza NATO jest dobry dla bezpieczeństwa Polski

Kierunek, w którym zmierza Sojusz Północnoatlantycki jest dobry dla bezpieczeństwa Polski – powiedział dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zapowiedział, że podczas szczytu NATO w Brukseli będzie rozmawiał z „podstawowym sojusznikiem Polski”, jakim są USA.

Szef MON na briefingu prasowym przed wylotem na szczyt NATO w Brukseli mówił, że w gronie szefów rządów i głów państw omawiane będą sprawy dotyczące wzrostu możliwości obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego.

„Te sprawy były omawiane w czerwcu podczas szczytu ministrów obrony NATO. Uważam, że to dobry kierunek, że inicjatywy, które zostaną przedłożone liderom państw, są inicjatywami bardzo cennymi dla bezpieczeństwa Polski” – mówił Mariusz Błaszczak.

„Myślę tu przede wszystkim o inicjatywie gotowości, a więc >>4 x 30<<. W czasie nie dłuższym niż 30 dni będą sformowane oddziały wojsk lądowych, powietrznych i marynarki wojennej gotowe do reakcji w sytuacji kryzysowej” – wskazywał szef MON.

Mariusz Błaszczak mówił, że Polska przymierza się do tego, żeby aktywnie uczestniczyć w tej inicjatywie.

„Polska jest aktywna, jesteśmy solidarni z naszymi sojusznikami, bo oczekujemy solidarności w sytuacji kryzysowej od NATO” – podkreślał.

Inna inicjatywa – jak mówił – dotyczy utworzenia dwóch strategicznych dowództw: w Norfolk, którego zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa transportu pomiędzy Ameryką Północną, oraz dowództwa w Ulm, którego zadaniem będzie zapewnienie możliwości logistycznych.

Szef MON poinformował, że polska delegacja ma „program spotkań dwustronnych” podczas szczytu NATO.

„Moje spotkania będą poświęcone zacieśnieniu relacji wewnątrz NATO i rozmowom z naszym podstawowym sojusznikiem, jakim są Stany Zjednoczone” – powiedział Mariusz Błaszczak.

„Jestem przekonany, że to będzie owocny czas rozmów, konsultacji. Kierunek, w którym zmierza Sojusz Północnoatlantycki jest dobry dla bezpieczeństwa Polski” – oświadczył szef MON.

„Rozwijamy zdolności obronne naszego kraju, zacieśniamy relacje wewnątrz Sojuszu Północnoatlantyckiego. To jest tendencja dobra dla bezpieczeństwa Polski” – powiedział Mariusz Błaszczak.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl