Szef MON do marynarzy: Pamiętajcie o postawie okazanej 79 lat temu na Westerplatte

Pamiętajcie o postawie, którą nasi przodkowie okazali 79 lat temu na Westerplatte, pamiętajcie o poczuciu honoru i dumy z tego, że jesteście oficerami Wojska Polskiego, z tego, że jesteście Polakami – powiedział dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na promocji oficerskiej marynarzy.

Szef MON wziął dziś udział w promocji podchorążych najstarszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Ceremonia mianowania na pierwszy stopień oficerski podporucznika marynarki, zgodnie z tradycją, odbyła się na pokładzie niszczyciela, okrętu-muzeum ORP Błyskawica przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.

„To miejsce szczególne, to dzień szczególny, to szczególny rok. Z całą pewnością zapamiętacie dzisiejsze wydarzenie przez całe swoje życie” – mówił Mariusz Błaszczak do marynarzy.

Szef MON podkreślił, że bycie oficerem Wojska Polskiego, czy oficerem Marynarki Wojennej to wielkie wyróżnienie, ale też wielkie zobowiązanie.

„Kiedy usłyszałem, z jaką siłą śpiewacie hymn Polski, przekonałem się, że sprostacie tej odpowiedzialności. Jest moc. To bardzo ważne, żeby mieć poczucie służby, żeby wiedzieć i pamiętać słowa przysięgi, którą przed chwilą składaliście” – oświadczył minister.

„Stanowicie elitę Wojska Polskiego, jesteście oficerami, a więc bierzecie odpowiedzialność również za swoich podwładnych, będziecie kształtować ich umiejętności, ale będziecie także wychowywać. Świadczy o tym rota przysięgi, którą złożyliście” – dodał.

„Pamiętajcie, co jest w waszej służbie najważniejsze. Pamiętajcie o tej postawie, którą nasi przodkowie okazali 79 lat temu, tu niedaleko, na Westerplatte. Pamiętajcie o poczuciu honoru i dumy z tego, że jesteście oficerami Wojska Polskiego, z tego, że jesteście Polakami” – mówił Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej gratulował wszystkim promowanym. Dziękował również rodzicom oficerów.

„Dziękuję za państwa wkład w to, żeby wychować, żeby ukształtować młodych ludzi, którzy są patriotami, którzy kochają Polskę” – zaznaczył.

W uroczystości, oprócz szefa MON, wzięli także udział m.in. wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot, wiceminister nauki Piotr Mueller, a także metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź, który udzielił marynarzom błogosławieństwa.

Na pierwszy stopień oficerski podporucznika marynarki promowanych zostało 40. absolwentów Akademii Marynarki Wojennej. Podczas uroczystości aktu mianowania dokonał szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak.

PAP/RIRM

drukuj