fot. PAP/Adam Warżawa

MON: jednodniowe zajęcia w jednostkach wojskowych

Jednodniowy udział w zajęciach z żołnierzami dla zainteresowanych służbą to akcja, którą MON przeprowadzi od 13 lipca do 24 sierpnia w kilkunastu jednostkach w ramach kolejnej edycji kampanii rekrutacyjnej „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Oferta, o której poinformował w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak, jest skierowana dla osób, które ukończyły 18 lat i cieszą się dobrym stanem zdrowia.

„W te wakacje, Ministerstwo Obrony Narodowej otwiera bramy koszar dla sympatyków wojska. W ramach kolejnego etapu kampanii >>Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej<<, od 13 lipca do 24 sierpnia, w każdą sobotę w wybranych jednostkach wojskowych zapewniamy niepowtarzalną możliwość wstąpienia do Wojska Polskiego na jeden dzień” – napisał resort obrony w komunikacie.

Zajęcia będą trwały od o godz. 10.00 do ok. 19.00. W tym czasie, w zależności od jednostki, zainteresowani będą mogli wziąć udział w zajęciach w terenie, poznać sprzęt wojskowy, rywalizować w biegach zespołowych, ćwiczyć rzut granatem oraz naukę celowania i strzelania z wykorzystaniem urządzeń szkolno–treningowych, będą się też uczyli udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.

Jak poinformowało MON, w dniu szkolenia każdy będzie mógł dowiedzieć się, co trzeba zrobić, żeby wstąpić do wojska. W punktach rekrutacyjnych znajdą się informacje na temat oferty edukacyjnej m.in. wojskowych uczelni wyższych i najmłodszej placówki edukacyjnej – Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego w Warszawie, w którym nauka rozpocznie się we wrześniu br.

13 lipca zajęcia odbędą się w 1. Brygadzie Pancernej w Warszawie, 10. Brygadzie Logistycznej w Opolu, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach i 9. Pułk Rozpoznawczym w Lidzbarku Warmińskim.

W kolejne soboty swoje obiekty udostępnią Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce, 6. Brygada Powietrznodesantowa w Krakowie, 25. Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, 17. Brygada Zmechanizowana w Wędrzynie, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, 18. Pułk Rozpoznawczy w Białymstoku, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, 15. Brygada Zmechanizowana w Giżycku, 7. Brygada Obrony Wybrzeża w Słupsku, 1. Pułk Saperów w Brzegu i 2. Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie.

Kampanię „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” MON rozpoczęło 14 października 2018 r. Jej główny cel to zachęcenie młodych ludzi do zawodu żołnierza i zwiększenie liczebności polskiej armii we wszystkich rodzajach sił zbrojnych, w służbie zawodowej i w rezerwie oraz we wszystkich korpusach osobowych – szeregowych, podoficerów i oficerów. Kampania przyniosła dotychczas blisko 17 tys. deklaracji wstąpienia do wojska.

Pierwszy etap odbywał się w formule tzw. tygodni rekrutacyjnych. Co miesiąc, w wyznaczonym tygodniu, w miejsca takie, jak centra handlowe, ośrodki sportu czy rynki miejskie, wyruszały mobilne zespoły rekrutacyjne złożone z żołnierzy lokalnych jednostek wojskowych i przedstawicieli wojskowych komend uzupełnień lub wojewódzkich sztabów wojskowych. Drugi etap przeprowadzono w styczniu i lutym br, do trzeciego włączyli się sportowcy. W poniedziałek w Łebie minister obrony zainaugurował czwartą edycję kampanii.

PAP/RIRM

drukuj