fot. PAP/Marcin Bielecki

Ruszają ćwiczenia Anakonda-16

W Warszawie odbyła się po południu ceremonia rozpoczęcia ćwiczeń wojskowych Anakonda-16. To największe ćwiczenia wojskowe w Polsce po 1989 r.. W tym roku odbywają się po raz szósty.

Ćwiczenia będą trwały od jutra do 17 czerwca. Weźmie w nich udział ok. 31 tys. żołnierzy z 18 państw NATO i pięciu państw partnerskich.

Minister Obrony Narodowej Antonii Macierewicz podkreślił podczas otwarcia, że ćwiczenia, mają przede wszystkim funkcję obronną.

– Ćwiczenia Anakonda są ćwiczeniami, których celem jest sprawdzenie zdolności krajów Sojuszu obrony terytorium wschodniej flanki sojuszu. Szczególnie zależy nam na sprawdzeniu skuteczności zgrania działań żołnierzy i dowództw – zwłaszcza w warunkach wojny hybrydowej, we wszystkich obszarach: na lądzie, w powietrzu i na morzu, a także w działaniu sił specjalnych. Ćwiczenia Anakonda-16 uważam za rozpoczęte – powiedział minister Antoni Macierewicz.

Szef sztabu wojsk lądowych USA  gen. Mark Milley zaznaczył z kolei, że celem armii Stanów Zjednoczonych jest pokazanie, iż stoi ramię w ramię z Polską, jej narodem i armią oraz całym NATO.

Cykl Anakonda odbywa się co dwa lata, począwszy od 2006 r. Ćwiczenia są organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

RIRM

drukuj