fot. Nasz Dziennik

Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych w Malechowie

Cała gama pojazdów, od motocykli do czołgów, czeka na turystów, którzy odwiedzą XI Zimowy Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych, który rozpoczął się w sobotę w Malechowie (Zachodniopomorskie).

„Przedwojenne i powojenne ciężarówki, pojazdy gąsienicowe oraz unikatowe jednoślady będzie można zobaczyć, dotknąć a nawet przejechać się nimi podczas imprezy w Malechowie” – powiedział organizator zlotu Marian Laskowski.

Jak zaznacza Laskowski, zlot odbywa się na terenie Fortu Mariana, gdzie mieści się Muzeum Techniki Wojskowej. Zwiedzający – podkreślił – mogą tam zobaczyć nie tylko kilkadziesiąt pojazdów: samochodów terenowych, ciężarówek, motocykli, ale też działa, bunkry i umocnienia wojskowe.

„Do najcenniejszych obiektów w zbiorach muzealnych należy motocykl Gnome-Rhone, produkowany dla Wehrmachtu. Dla pasjonatów jednośladów to nie lada gratka, gdyż jest to jeden z czterech takich pojazdów w Polsce. Motocykl jest odrestaurowany wraz z koszem” – powiedział organizator wydarzenia.

Na terenie zlotu można również zobaczyć amfibie na gąsienicach oraz kołach, szczątki rozbitego samolotu Messerschmitt, a także amerykańską przedwojenną ciężarówkę do transportu amunicji dla samolotów GMC” – wymienił Laskowski.

W sobotę w południe odbyła się parada pojazdów militarnych po okolicznych miejscowościach wokół Malechowa.

„Dzięki nakładkom gumowym można przejechać się po drogach również pojazdami gąsienicowymi” – zaznaczył organizator zlotu.

Po południu odbędzie się inscenizacja historyczna, w której wzięły udział pojazdy militarne oraz statyści w mundurach. Potyczka odbyła się pod hasłem: Niemcy kontra reszta świata.

Zlot zakończy się w niedzielę wspólną kąpielą uczestników imprezy oraz darłowskich morsów w okolicznym jeziorze.

W następny weekend na Pomorzu Zachodnim odbędzie się kolejne zimowe wydarzenie militarne. W dniach od 3 do 5 lutego miłośnicy historycznych pojazdów wojskowych spotkają się na VI Poligonie Zimowym w Bornym Sulinowie.

PAP/RIRM

drukuj