fot. flickr.com

Wiceszef MON: liczba podchorążych rośnie i będzie rosła

W tym roku liczba podchorążych w wyższych szkołach wojskowych została zwiększona o prawie 50 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Ten trend zostanie utrzymany za rok – zapowiedział w czwartek wiceszef MON prof. Wojciech Fałkowski.

Wiceminister, któremu podlega szkolnictwo wojskowe, podkreślił, że przechodzi ono obecnie szybkie zmiany dostosowujące do wymogów współczesnego pola walki, przy czym pięć uczelni – Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Sztuki Wojennej (do niedawna Akademia Obrony Narodowej) oraz trzy wyższe szkoły oficerskie Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej – musi też zachować ciągłość.

– Bardzo nam zależy, by w każdej z tych szkół rosła liczba podchorążych i tym samym oficerów kończących je. W bieżącym roczniku liczba podchorążych została zwiększona o prawie 50 proc., czterdzieści parę proc. więcej niż rok temu. Ten trend zostanie również utrzymany w przyszłym roku – powiedział prof. Wojciech Fałkowski.

„Jednocześnie w tym samym czasie w sposób rozsądny i bardzo dobrze wymierzony zmniejszamy liczbę studentów cywilnych” – dodał wiceminister.

Zaznaczył przy tym, że cywilni studenci na uczelniach wojskowych są potrzebni i MON nie chce z nich rezygnować, ale cywile nie mogą – jak dotychczas – dominować. Fałkowski zapowiedział, że kierunki nauczania, niemające z wojskiem nic wspólnego, będą w szkołach oficerskich powoli wygaszane.

Prof. Wojciech Fałkowski po raz kolejny powtórzył, że za zmniejszaniem liczby studentów cywilnych pójdzie zmniejszenie subwencji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla uczelni wojskowych, ale zwiększy się subwencja z MON.

– Bardzo na to liczę, że w ciągu tego roku akademickiego proces modyfikowania działania i rekonstrukcji pierwotnego profilu oficerskiego tych szkół zostanie zakończony – powiedział wiceszef MON.

Prof. Fałkowski powiedział też, że MON chce, by najnowszymi technologiami wojskowymi zajmowała się WAT oraz „struktury, które w ciągu tego roku akademickiego, do lata przyszłego roku MON chce powołać”.

Wiceszef MON zapowiedział, że tytuł oficera dyplomowanego, przysługujący w przeszłości absolwentom podyplomowych studiów na Akademii Obrony Narodowej, ma zostać przywrócony w tym roku akademickim.

Od 1 października w miejsce AON została utworzona Akademia Sztuki Wojennej. Pozostała uczelnią wojskową – publiczną uczelnią akademicką, kształcącą wojskowych i cywilów. Podstawowym zadaniem Akademii ma być kształcenie i szkolenie żołnierzy w celu zaspokojenia potrzeb sił zbrojnych.

PAP/RIRM

drukuj