M. Dworczyk: Każdy dorosły Polak powinien być przeszkolony, żeby w razie potrzeby mógł służyć ojczyźnie

Studenci nie mieli możliwości zdobywania podstawowego wykształcenia wojskowego, odkąd zawieszono czy zlikwidowano szkoły podchorążych rezerwy, w których szkolili się z zakresu strzelectwa i umiejętności niezbędnych dla każdego podoficera oraz oficera, dlatego postanowiliśmy uruchomić program ochotniczego szkolenia studentów – Legię Akademicką – powiedział w programie „Stan bezpieczeństwa państwa” na antenie TV Trwam sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michał Dworczyk. Jak dodał, każdy dorosły Polak powinien być przeszkolony w stopniu podstawowym, żeby w razie potrzeby mógł służyć ojczyźnie.

W oczekiwaniu na potrzeby związane z odbudową rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP, czyli na kształcenie rezerwistów, Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło program ochotniczego szkolenia studentów – Legię Akademicką – powiedział Michał Dworczyk.

Sekretarz stanu w MON poinformował, że „uczelnie, które są zainteresowane, aby prowadzić zajęcia teoretyczne dla studentów, zgłaszają swój akces i otrzymują na to stosowne środki z Ministerstwa Nauki Szkolnictwa Wyższego, a następnie uruchamiają na uczelniach program Legii Akademickiej”.

– Kiedy odbędą cykl zajęć w roku akademickim, będzie miał miejsce egzamin, a następnie kwalifikacja wojskowa. Później mogą wyjechać na część poligonową – oznajmił sekretarz stanu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Jak dodał, „jeśli student chce zostać szeregowym rezerwy, to jedzie na poligon i szkoli się z wszystkich podstawowych umiejętności, takich jak: strzelectwo, zajęcia terenowe, topografia, medycyna pola walki”. W przypadku ścieżki podoficerskiej student „jedzie na część poligonu i oprócz podstawowych umiejętności wojskowych, uczy się jeszcze podstawowych umiejętności dowódczych”.

Badania związane z taką formą szkolenia wojskowego wykazały, że około 40 proc. studentów chciałoby takie szkolenie przejść. W tym roku – w czasie wakacji akademickich – zabezpieczono 10 tys. miejsc dla studentów na poligonach.

To jest budujące, bo to świadczy o patriotyzmie i świadomości; o tym, że każdy dorosły Polak powinien być przeszkolony w stopniu podstawowym, żeby w razie potrzeby mógł służyć ojczyźnie – podkreślił Michał Dworczyk.

RIRM

 

 

drukuj