90. rocznica ustanowienia święta Wojska Polskiego

Ok. 500 osób uczestniczyło w niedzielę w Korczynie k. Krosna (Podkarpackie) w uroczystościach 90. rocznicy ustanowienia przez ówczesnego ministra spraw wojskowych gen. Stanisława Szeptyckiego 15 sierpnia świętem Wojska Polskiego. W Korczynie, w której przez wiele lat mieszkał gen. Szeptycki, znajduje się jego grób.

Uroczystości w Korczynie rozpoczęła Msza św. w miejscowym kościele. Potem uczestnicy przeszli na cmentarz, gdzie jest pochowany Szeptycki. Przed grobem zaciągnięto wartę i oddano salwę honorową. Złożono wieńce m.in. od prezydenta RP, władz wojewódzkich i gminnych, Wojska Polskiego. Na uroczystość przybyło także ponad 40 przedstawicieli rodu Szeptyckich.

Stanisław Szeptycki (1867-1950) – polski hrabia, generał major Cesarskiej i Królewskiej Armii, generał broni Wojska Polskiego. W latach 1914-16 dowodził III Brygadą Legionów. Od listopada 1918 r. w Wojsku Polskim, gdzie m.in. był szefem sztabu generalnego, dowódcą Frontu Litewsko-Białoruskiego i dowódcą 4 Armii w 1920 r. W 1923 r. był ministrem spraw wojskowych.

Z wojska odszedł po przewrocie majowym w 1926 r. Po zakończeniu II wojny światowej pełnił stanowisko prezesa Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża w latach 1946-1950. Zmarł 9 października 1950 r. Pochowany został na cmentarzu we wsi Korczyna koło Krosna, której był ostatnim właścicielem.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl