fot. Monika Tomaszek

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Zadbajmy o naszych uczniów, ponieważ to oni za kilkanaście lat będą współdecydować o kształcie relacji polsko-niemieckich

Musimy maksymalnie wykorzystać czas, który jeszcze mamy, by zwiększać własne bezpieczeństwo militarne i kulturowe. To ostatnie buduje się w polskim szkolnictwie. To w podręcznikach powinna być nauczana prawda o relacjach polsko-niemieckich – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, w felietonie „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

17 czerwca br. obchodziliśmy 30. rocznicę podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Jest to dokument mówiący o bilateralnych stosunkach Polski i Niemiec. Jednak prof. Grzegorz Kucharczyk zwrócił uwagę, że polskie relacje z zachodnimi sąsiadami nie są równoważne.

– W 1991 roku wskazywano, że traktat o dobrym sąsiedztwie charakteryzuje się asymetrią i nierównowagą w traktowaniu podstawowych interesów obu układających się stron. Najbardziej znana kwestia to brak traktatowego uznania istnienia w Niemczech polskiej mniejszości narodowej, przy jednoczesnym uznaniu istnienia w RP mniejszości niemieckiej – wyjaśnił felietonista.

Zdaniem profesora pomimo upływu 30 lat asymetria w relacjach Polski z Niemcami cały czas jest obecna, a wręcz się pogłębiła.

– To prawda, że nie jesteśmy już tak biednym i wyniszczonym komunizmem krajem, jak 30 lat temu, jednak pozycja Niemiec od tego czasu znacznie wzrosła. Dzisiaj Niemcy systematycznie umacniają swoją pozycję gospodarczego i politycznego lidera Unii Europejskiej – ocenił historyk.

Świadczą o tym słowa Heiko Maasa, szefa niemieckiej dyplomacji, który wyraził potrzebę zniesienia weta w UE. Pozycja Niemiec wzrasta m.in. w związku ze zmianami politycznymi w USA, które zmieniają podejście do krajów Wspólnoty.

– Z pewnością sprzyja temu decyzja nowej amerykańskiej administracji o powrocie do polityki tzw. partnerstwa z Niemcami. Zgodnie z nią to Berlin ma być najbliższym sojusznikiem USA w Europie – wskazał prof. Grzegorz Kucharczyk.

Autor felietonu zauważył, że taka sytuacja nie sprzyja naszej ojczyźnie. Jednak Polska musi podjąć działania, by zwiększyć swoją pozycję na arenie międzynarodowej.

– Musimy maksymalnie wykorzystać czas, który jeszcze mamy, by zwiększać własne bezpieczeństwo militarne i kulturowe. To ostatnie buduje się w polskim szkolnictwie. To w podręcznikach powinna być nauczana prawda o relacjach polsko-niemieckich (…). Zadbajmy o naszych uczniów, ponieważ to oni za kilkanaście lat będą współdecydować o kształcie relacji polsko-niemieckich – podsumował historyk.

Cały felieton autorstwa prof. Grzegorza Kucharczyka dostępny jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj