Szef MON odznaczył strażaków, którzy pierwsi dotarli do rozbitego samolotu MIG-29

Szef MON Mariusz Błaszczak odznaczył Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju ośmiu strażaków z OSP w Sinołęce, którzy jako pierwsi dotarli na miejsce wypadku wojskowego MIG-29, który rozbił się w okolicach Kałuszyna w grudniu ub.r. – poinformował resort obrony.

W połowie grudnia 2017 roku, podchodzący do lądowania w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim myśliwiec MiG-29 rozbił się w okolicach Kałuszyna na Mazowszu. Samolot pilotował jeden, 28-letni pilot; startował z tego samego lotniska, na którym miał wylądować. W poszukiwaniach pilota udział brało co najmniej 200 osób: Żandarmeria Wojskowa, a także policja, straż pożarna i leśnicy. Został odnaleziony po ok. dwóch godzinach i przewieziony do Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie.

„Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podjął decyzję o wyróżnieniu Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju 8 strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sinołęce” – napisano w komunikacie MON.

Resort podkreślił, że strażacy z Sinołęki jako pierwsi dotarli na miejsce wypadku myśliwca MIG-29, a także – razem z policjantami – odnaleźli pilota i udzielili mu pomocy medycznej. Odznaczony zastęp OSP był też odpowiedzialny za zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz – jak podkreśla MON – „za wsparcie żołnierzy oraz funkcjonariuszy pracujących na miejscu zdarzenia”.

Na podstawie decyzji szefa MON z 12 lutego medale otrzymali: Kamila Kaczmarczyk, Ryszard Kaczmarczyk, Łukasz Kiciński, Ireneusz Kuć, Krzysztof Michalczyk, Piotr Pachnik, Piotr Piesak oraz Marcin Rudnicki.

Ówczesny szef MON Antoni Macierewicz mówił w grudniu ub.r., że przyczyny katastrofy myśliwca MIG-29 bada Komisja Badania Wypadków Lotniczych i Lotnictwa Państwowego i po zakończeniu prac, opinii publicznej zostanie w tej sprawie przedstawiony „raport, bądź też komunikat”.

Okoliczności zdarzenia bada też Wydział do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie, który w grudniu ub.r. wszczął śledztwo ws. sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym wz. z katastrofą samolotu MIG-29. Grozi za to do 10 lat więzienia.

Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” to polskie odznaczenie resortowe w formie trzyklasowej odznaki (złotej, srebrnej i brązowej), przyznawanej przez ministra obrony narodowej za szczególne zasługi na rzecz suwerennej i niepodległej Polski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl