Szczyt NATO w Warszawie

O godz. 14.30 w Warszawie rozpocznie się dwudniowy szczyt NATO. Rano odbyła się konferencja ekspertów, którą otworzyli prezydent Andrzej Duda i Jens Stoltenberg.

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Przed rozpoczęciem obrad odbyła się konferencja, podczas której swoje nadzieje w związku z tym wydarzeniem wyraził prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda.

– Podstawową funkcją Sojuszu Północnoatlantyckiego jest obrona pokoju. To przesłanie lorda Ismay’a, pierwszego sekretarza generalnego NATO zawarte jest w tytule niniejszej konferencji. Znamienne, że po ponad ćwierć wieku od zakończenia zimnej wojny, kiedy to historia miała dobiec końca, powracamy do myśli jednego z twórców Sojuszu. Wydarzenia ostatnich lat – aneksja Krymu, konflikt w Donbasie, wojna w Syrii, terroryzm oraz masowe migracje – szczególnie mocno uderzyły w nasze przekonania o stałości i stabilności istniejącego porządku międzynarodowego. Pośród obywateli naszych państw rośnie obawa, co do przyszłości świata w kształcie, jaki do tej pory znaliśmy. Rodzi to wielkie zobowiązanie, które spoczywa na barkach polityków. Musimy zrobić wszystko, aby umożliwić naszym obywatelom realizację ich podstawowego zadania – pragnienia życia w pokoju, życia wolnego od niepewności, strachu i obaw. Właśnie dlatego Sojusz Północnoatlantycki, podczas dzisiejszego szczytu, musi wykazać się jednością, solidarnością, nadto zaś determinacją w realizacji tego podstawowego zadania – powiedział Andrzej Duda, prezydent RP.

– Tutaj, w Warszawie, NATO musi dowieść, że jest i będzie żywym, silnym oraz wiarygodnym Sojuszem na rzecz pokoju, wolności demokracji. Aby mogło nim pozostać konieczne jest znaczące wzmocnienie jego potencjału odstraszania i obrony niezależnie od kierunków, z których płyną zagrożenia i od ich charakterów, czy to konwencjonalnego, czy też hybrydowego. Razem musimy pokazać, że nie ma naszej zgody na prowadzenie polityki zastraszania i agresji. Musimy wspólnie doprowadzić do tego, że każdy, kto choćby na chwilę stanie przed pokusa zastosowania siły, pojmie błyskawicznie, że jest to po prostu nieopłacalne. Dopiero wówczas zrozumiemy, co oznacza siła prawa. W praktyce oznacza to dziś konieczność ustanowienia wzmocnionej obecności Sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej oraz adekwatną odpowiedź na kompleksowe wyzwania związane z konfliktami w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Zarówno wzmocnienie wschodniej flanki realną, wysuniętą obecnością NATO, jak i reakcja na wyzwania na flance południowej to priorytety równoległe, absolutnie nieprzeciwstawne. To rzecz naszej wspólnej odpowiedzialności, odpowiedzialności sojuszniczej  – podkreślił prezydent RP.

Główne obrady szczytu NATO odbędą się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Na miejsce przybył już prezydent Andrzej Duda.

– To taki moment historyczny, bo przecież w 1955 roku w Warszawie został podpisany Układ Warszawski, a dzisiaj też w Warszawie spotyka się Sojusz Północnoatlantycki, którego Polska jest ważnym członkiem. Ten moment pokazuje, jak zmienne są – na szczęście – koleje losu i jak daleko udało nam się zajść w odzyskiwaniu naszej wolności. Bardzo się z tego cieszę. Mam nadzieję, że szczyt podejmie w ciągu najbliższych dwóch dni te istotne dla nas ustalenia, wzmacniające wschodnią flankę NATO, a więc wzmacniające bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo na południu, w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie i generalnie budujące bezpieczeństwo i pokój nie tylko wśród państw i społeczeństw, budujących Sojusz Północnoatlantycki, ale także i na całym świecie. Cieszę się bardzo z tego co powiedział pan premier David Cameron, że Wielka Brytania, w ramach swoich decyzji sojuszniczych, wyśle do Polski kontyngent 150 żołnierzy brytyjskiej armii. Ta decyzja pokazuje, że NATO jest razem, że jesteśmy solidarni i jest gotowość do wzmacniania naszego bezpieczeństwa. Cieszę się z tego bardzo – zaznaczył Andrzej Duda.

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl