Szef NATO: liczę na wsparcie Polski w Afganistanie po 2014 r.

Polska jest mocno zaangażowana w działania NATO; dziękuję Polsce za wkład dokonany w Afganistanie i liczę na ciągłe polskie wsparcie po 2014 roku – powiedział szef NATO Anders Fogh Rasmussen po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim w czwartek w Warszawie.

Rasmussen podkreślił, że Polska jest mocno zaangażowana w działania NATO, aktywnie uczestniczy w operacjach sojuszniczych w Kosowie i Afganistanie. „Wasze siły z ogromnym poświęceniem oraz odwagą służą w operacjach sojuszniczych. Chciałbym oddać hołd ich odwadze i poświęceniu” – powiedział.

Rasmussen podziękował Polsce za udział w budowie „silnego NATO i silnej Europy”.

Dodał, że operacja w Afganistanie była uderzeniem w Al-Kaidę, przyczyniła się do wzmocnienia afgańskich sił bezpieczeństwa. „Chcę podziękować Polsce za wkład dokonany w Afganistanie i liczę na ciągłe polskie wsparcie po 2014 roku” – zaznaczył.

Szef NATO zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o wydatki obronne, Polska prawie osiągnęła poziom określony przez Sojusz, czyli 2 proc. PKB. Zaznaczył, że nasz kraj jest zwolennikiem modernizacji sił zbrojnych, uczestniczy w projekcie obrony przeciwrakietowej.

Zgodnie z decyzją NATO misja ISAF, w ramach której w Afganistanie służą polscy żołnierze, ma się zakończyć w 2014 roku; w Afganistanie, który nadal ma otrzymywać finansową pomoc od Zachodu, pozostaną jednak zachodni doradcy i instruktorzy.

PAP

drukuj