fot. PAP/Jacek Turczyk

Warszawa: Trwają obrady Komitetu Wojskowego NATO

W Warszawie trwają obrady Komitetu Wojskowego NATO. Komitet ten jest najwyższym organem wojskowym Sojuszu. Kwestie gotowości, ćwiczeń, modernizacji i współpracy z innymi organizacjami międzynarodowymi to najważniejsze tematy trzydniowych obrad.

Choć oficjalne powitanie odbyło się wczoraj, główne obrady Komitetu rozpoczęły się dziś o godz. 8.30. Gospodarzem posiedzenia jest szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał broni Rajmund T. Andrzejczak.

Obrady Komitetu otworzyło wystąpienie  ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

W tym roku szefowie MON i  Sztabu Generalnego zaprosili Komitet Wojskowy do Warszawy – mówi senator Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Rusiecki, szef senackiej komisji obrony.

– To jest zespół, który decyduje o najważniejszych wojskowych i politycznych sprawach Paktu Północnoatlantyckiego, a więc tutaj te rozmowy będą o niezwykłej wadze (…). To wielkie wyróżnienie dla polskich sił zbrojnych, dla ministra obrony narodowej dla szefa Sztabu Generalnego i dla nas wszystkich – powiedział Jarosław Rusiecki.

Konferencja Komitetu Wojskowego NATO umożliwia szefom obrony państw członkowskich spotkanie i omówienie ważnych dla Sojuszu spraw. Ministrowie obrony wybiorą następnego dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego, który obejmie urząd w 2019 roku.

Obrady to jedno z głównych wydarzeń z okazji przypadającej pod koniec października setnej rocznicy utworzenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Wydarzenie wpisuje się także w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj