Szczyt NATO w Walii

Wypracowanie odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę jest głównym założeniem rozpoczynającego się dziś w Walii dwudniowego szczytu NATO.

Chodzi o utworzenie sił szybkiego reagowania liczących 4 tys. żołnierzy. Będą one zdolne do rozlokowania w ciągu 48 godzin w celu obrony członków sojuszu przed zewnętrzną agresją. Dotyczy to szczególnie krajów bałtyckich oraz Polski.

W przeddzień szczytu prezydent USA Barack Obama złożył wizytę w Estonii, gdzie podkreślał, że NATO jest zobowiązane do obrony swych wszystkich członków.

Jak powiedział prof. Mieczysław Ryba, wizyta prezydenta USA w Estonii w kontekście spotkania w Newport jest nieprzypadkowa.

– Jest to jednoznaczny sygnał dla Moskwy, że chce on przynajmniej werbalnie, symbolicznie zdefiniować swoje interesy, interesy NATO. Kraje bałtyckie jawią się jako kolejne po Ukrainie, wręcz pierwsze, które mogłyby być w jakiś sposób przez Rosję zaatakowane, ponieważ należały do byłych republik sowieckich. Kraje takie jak Polska, byłe demoludy, są zupełnie w dalszej kolejności. W tej perspektywie jawią się te szczyty. Oczywiście jest pytanie zasadnicze, czy NATO i Ameryka – bo ona dominuje w tych strukturach militarnych – zdecydują się na kroki realne, typu rozmieszczenie jakichś wojsk, broni, czy będą to tylko deklaracje – zwraca uwagę prof. Mieczysław Ryba.

Wprowadzenie sił szybkiego reagowania będzie bowiem wymagało dużych nakładów finansowych, co jest przedmiotem sporu między członkami NATO. Wątpliwości budzi także postawa Francji i Niemiec, która prowadzą indywidualne negocjacje z Rosją.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl