Od 2 do 31 lipca Polska przywróci kontrole na granicach

Od 2 do 31 lipca Polska przywróci czasowe kontrole graniczne; takie rozwiązanie ma zwiększyć bezpieczeństwo podczas szczytu NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży – poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak po odprawie służb podległych resortowi w Legionowie.

Odprawa odbywał się w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, które będzie głównym ośrodkiem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo podczas szczytu NATO oraz ŚDM.

Minister Błaszczak podkreślił, że wprowadzenie kontroli na granicach to nic niezwykłego i przypomniał, że taka sytuacja miała miejsce np. podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r.

Proszę nie łączyć tego z sytuacją, jaka ma miejsce na południu Europy. Przywrócenie kontroli ma niezwykle istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas zarówno szczytu Paktu Północnoatlantyckiego, jak i Światowych Dni Młodzieży – powiedział szef MSWiA.

Komendant główny Straży Granicznej powiedział, że szczególnym zadaniem jego formacji będzie sprawna odprawa podróżnych i zapewnienie im bezpieczeństwa.

Największym wyzwaniem, na które jesteśmy przygotowani, już to ćwiczyliśmy, jest przywrócenie kontroli granicznej w ramach strefy Schengen. Nie będzie to uciążliwe, a przyczyni się do bezpieczeństwa wszystkich uczestników i pielgrzymów – powiedział Łapiński.

„Zaczynamy od 2 lipca do 31 lipca. Nie znaczy to, że na wszystkich granicach będą stały patrole i będą odtwarzane szlabany. Będzie to realizowane w oparciu o mobilne punkty kontroli granicznej, przy udziale tzw. schengenbusów, oraz w oparciu o sprzęt przenośny” – precyzował komendant.

Komendant główny PSP Leszek Suski poinformował, że w czasie trwania obu wydarzeń będą wzmocnione garnizony małopolski, śląski i mazowiecki.

Przygotowujemy się, mamy sprzęt, zaplanowane posterunki w odpowiednich miejscach, newralgicznych, jesteśmy przygotowani do pomocy przedmedycznej – relacjonował.

Dodał, że strażacy już kontrolują miejsca, gdzie pielgrzymi i goście szczytu NATO będą przebywać, m.in.: hotele, kempingi, szkoły, pola namiotowe. Poinformował również, że strażacy są przygotowani do udzielania pomocy przedmedycznej.

Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca w Krakowie, weźmie w nich udział papież Franciszek. Zgodnie z zapowiedziami papież ma odwiedzić także Częstochowę i Auschwitz-Birkenau. Wcześniej, od 20 do 25 lipca, zaplanowano dla pielgrzymów przyjeżdżających na ŚDM Dni w Diecezjach, które odbędą się na terenie wszystkich polskich diecezji (oprócz Archidiecezji Krakowskiej). Główne uroczystości w czasie ŚDM będą odbywać się w Krakowie i w Brzegach koło Wieliczki. Młodzi mają powitać papieża Franciszka 28 lipca, na krakowskich Błoniach. W tym samym miejscu dzień później papież ma przewodniczyć Drodze Krzyżowej. Na Błoniach odbyć się ma też msza na otwarcie ŚDM, której przewodniczyć ma kardynał Dziwisz (26 lipca). Finałowe spotkania papieża Franciszka z młodzieżą – sobotnie czuwanie modlitewne i niedzielna msza św. (30 i 31 lipca) – odbywać się mają na granicy Krakowa i Wieliczki, w Brzegach. Miejsce to nazwano Campus Misericordiae (Pole Miłosierdzia).

Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie 8 i 9 lipca.

PAP/RIRM

drukuj