fot. PAP/Paweł Supernak

Minister rodziny w Niedabylu: Zabezpieczono 1 mld zł dla Domów Pomocy Społecznej

Rząd podsumowuje działania pomocowe, jakie podjął w Domach Pomocy Społecznej w związku z epidemią koronawirusa. Minister rodziny Marlena Maląg wspólnie z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem odwiedzili dziś jedną z takich placówek  w  Niedabylu w woj. mazowieckim.

W Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu koronawirusem zaraziło się łącznie kilkadziesiąt osób. To pensjonariusze, ale i personel – powiedział starosta białobrzeski Sylwester Korgul.

– Obiekt był objęty ścisłą kwarantanną. Nikt nie mógł opuścić tego budynku – dodał.

Personel medyczny, osoby zdrowe, nie zdecydowały się odejść od łóżek pacjentów. Trudna sytuacja wymagała reakcji rządu – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.

– W Niedabylu, w tym Domu Pomocy Społecznej, doszło do sytuacji kryzysowej. To była jedna z pierwszych takich sytuacji – zaznaczył szef resortu.

Placówka w Niedabylu została zaopatrzona w środki ochrony osobistej.

– A więc płyny, maseczki, przyłbice, kombinezony. To, co było potrzebne, aby również personel mógł bezpiecznie wykonywać swoje zadania – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Do DPS-ów, już nie tylko tego w Niedabylu, popłynęło wsparcie finansowe. To łączna kwota liczona w milionach złotych.

Z kolei resort obrony do pomocy wysłał wojska.

– Żołnierze WOT uczestniczyli w skrajnych przypadkach, kiedy była taka konieczność, w ewakuacji podopiecznych Domu Pomocy Społecznej. Mieliśmy do czynienia w skali całej Polski z sześcioma takimi przypadkami – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że żołnierze WOT sprawdzili się w akcji, byli zaangażowani i ofiarni.

– W przypadku 536 spośród tych domów, te domy zostały objęte wsparciem ze strony żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – dodał.

W całej Polsce są 824 domy pomocy społecznej.

– Na dzisiaj domów społecznych, które mamy objęte kwarantanną, mamy 25, a pensjonariuszy, którzy mają stwierdzony Covid-19 jest ok. 0,42 proc. – zaznaczyła Marlena Maląg.

Rząd informuje, że łącznie na wsparcie DPS-ów zabezpieczono miliard zł. To środki, które trafią także na dodatki dla pracowników. Ministerstwo rodziny przypomina, że w Polsce udało się uniknąć tragicznej sytuacji, do jakiej doszło w inny krajach europejskich, gdzie DPS-y stały się głównymi ogniskami rozprzestrzeniania się koronawirusa.

TV Trwam News

drukuj