fot. twitter.com/mblaszczak

Min. M. Błaszczak: Dziś z koronawirusem walczy 8765 żołnierzy i pracowników wojska

W piątek z koronawirusem walczyć będzie 8765 żołnierzy i pracowników wojska – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

„Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 8765 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1500 jednostek sprzętu. Żołnierze wspierają służby MSWiA w ochronie granicy i patrolowaniu miejsc publicznych” – napisał w piątek na Twitterze Błaszczak.

Żołnierze od marca uczestniczą w działaniach mających spowolnić epidemię. Wspólnie z policją patrolują ulice i sprawdzają miejsca kwarantanny, transportują żywność i środki ochrony osobistej, opiekują się kombatantami i rodzinami medyków, wspierają Straż Graniczną.

W gotowości jest 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii każdego dnia wykonuje testy na obecność koronawirusa. Wojskowe zgrupowania zadaniowe dysponują kilkudziesięcioma pojazdami sanitarnymi i mikrobusami, w skład zgrupowań wchodzą dezynfekcyjne zespoły zadaniowe i mobilne zespoły medyczne.

Na potrzeby zwalczania epidemii, w tym do przeprowadzania kwarantanny wojsko przygotowało kontenerowy szpital polowy we Wrocławiu ze 100 łóżkami i budynek z 200 miejscami. W kraju działa też siedem wojskowych laboratoriów do wykonywania testów na koronawirusa, w tym dwa mobilne.

PAP

drukuj