fot. PAP/mjr Robert Siemaszko/CO MON

M. Błaszczak w Brukseli: Wprowadzanie postanowień szczytu NATO w Warszawie będzie kontynuowane

Podczas spotkań w kwaterze głównej NATO usłyszałem, że wprowadzanie postanowień szczytu Sojuszu w Warszawie będzie kontynuowane; Polska jest gotowa jeszcze bardziej się w ten proces zaangażować – oświadczył w poniedziałek w Brukseli szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak spotkał się w poniedziałek w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz naczelnym dowódcą sił NATO w Europie gen. Curtisem Scaparrottim.

„Jesteśmy w bardzo ważnym czasie, w czasie implementacji, czyli wprowadzania w życie postanowień szczytu NATO, który odbył się w 2016 roku w Warszawie. Usłyszałem od obu moich rozmówców, że te działania są i będą prowadzone” – mówił minister na konferencji prasowej po zakończeniu obu spotkań.

Szef resortu ocenił, że realizowanie postanowień warszawskiego szczytu to „szansa dla Polski; proces, na który czekaliśmy od lat”. Polityk przekazał, że podczas poniedziałkowych rozmów zadeklarował gotowość Polski, by jeszcze mocniej się w ten proces zaangażować.

Mariusz Błaszczak relacjonował, że w trakcie spotkania sekretarz generalny NATO mówił o tym, że coraz więcej państw przeznacza 2 proc. PKB na obronność.

„Pan Stoltenberg mówił o ośmiu państwach, które taką deklarację złożyło. Pięć państw już się z niej wywiązało; Polska jest wśród nich” – oświadczył szef MON.

Przypomniał też, że zgodnie z decyzjami podjętymi przez rząd Prawa i Sprawiedliwości wydatki Polski na ten cel będą rosły; od 2020 roku do 2,2 proc PKB, a od 2030 do 2,5 proc.

Minister Mariusz Błaszczak udaje się we wtorek z wizytą do Waszyngtonu, gdzie w środę spotka się z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA gen. Herbertem Raymondem McMasterem.

PAP/RIRM

drukuj