1,7 mld złotych na wielki remont dróg krajowych

Ponad 1,7 mld zł zostanie przeznaczone na wielki remont dróg krajowych, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa planuje m.in. przebudować 448 miejsc, które Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wytypowała jako szczególnie niebezpieczne.

Chodzi głównie o drogi krajowe, przebiegające przez małe miejscowości. Powstać mają tam nowe chodniki, zatoki oraz sygnalizacja świetlna. W tych miejscach najczęściej dochodzi do wypadków, w których giną co najmniej 4 osoby.

To bardzo dobry inicjatywa, ponieważ niebezpieczne drogi to duży problem, zarówno społeczny, jak i gospodarczy – wskazuje Bogusław Kowalski, były wiceminister transportu, ekspert Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

– W Polsce ginie ponad 3 tys. osób rocznie. Można powiedzieć, że „małe miasteczko” co roku odchodzi w wypadkach drogowych. To też duże obciążenie systemu gospodarczego, ponieważ łączony koszt wszystkich wypadków – również tych, gdzie mamy do czynienia z rannymi i z kontuzjowanymi, to jest – według ostatnich wyliczeń Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – prawie 50 mld zł. I oczywiście życie ludzkie nie ma ceny. Powinniśmy wreszcie w sposób bardzo poważny się z tym problemem zmierzyć. Czy taki program punktowej poprawy infrastruktury może przynieść poprawę bezpieczeństwa? Oczywiście, że tak – mówi Bogusław Kowalski.

Drugim zapowiadanym przez resort działaniem z zakresu poprawy bezpieczeństwa jest remont zdewastowanych dróg i mostów. Program ma objąć 191 zadań modernizacyjnych. Do tego dochodzi plan rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl