fot. flickr.com

Rząd przeznaczy 36 mld zł na drogi lokalne do 2028 r.

36 miliardów złotych – to kwota, jaką rząd do 2028 roku przeznaczy na budowę i modernizację dróg lokalnych. Wszystko w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Projekt ustawy przyjęła dziś Rada Ministrów.

To największe w historii pieniądze na lokalną infrastrukturę drogową, ale i największy w historii program wsparcia lokalnych dróg.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości, rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego nie tylko widzi potrzebę, ale realnie wspiera – w bardzo szerokim stopniu – i będzie wspierał inicjatywy na drogach samorządowych, gminnych, powiatowych, wojewódzkich – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W tym roku na remonty i budowę dróg samorządowych rząd przeznaczył 1 mld 300 mln zł. W przyszłych roku będzie to ponad 6 mld zł.

– Mamy nadzieję, że wydamy te pieniądze, ale to też bardzo dużo zależy od samorządów: czy mają gotowe projekty, czy mają wkład własny potrzebny na realizację tej inwestycji – wskazał Andrzej Adamczyk.

Fundusze będą dzielone według zamożności gmin. Gminy o niskim dochodzie będą mogły budować i modernizować drogi angażując 20 proc. środków własnych.

– Wprowadzamy możliwość dofinansowania inwestycji samorządowych na drogach gminnych i powiatowych do kwoty 80 proc. wartości inwestycji. Co to oznacza? To oznacza, że gminy o niskim dochodzie będą wreszcie mogły zrealizować marzenia swoich mieszkańców, marzenia władz samorządowych. Będą mogły budować, modernizować, polepszać stan techniczny dróg na swoich obszarach, w gminach czy w powiatach angażując tylko 20 procent środków potrzebnych na realizację tej inwestycji – zaznaczył polityk.

Do 2028 roku rząd skieruje na wsparcie inicjatyw samorządowych 36 mld zł.

– Wkład, który wymagamy, to jest minimum 20 proc., a to oznacza, że na inwestycje samorządowe w drogi lokalne do roku 2028 zostanie skierowanych co najmniej 45 mld zł. – oznajmił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

W Polsce jest 400 tys. km dróg samorządowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj