fot. PAP/Radek Pietruszka

Raszyn: Premier M. Morawiecki zapowiedział zwiększenie środków na Fundusz Dróg Samorządowych

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Raszyn, gdzie mówił o budowie dróg z funduszu samorządowego. Jego wartość zostanie zwiększona do 6 mld zł.

Szef polskiego rządu odwiedzi dziś trzy regiony w ramach akcji „300 dni Piątki Morawieckiego”. Chce pokazać, jak wdrażane są pomysły z ubiegłego roku.

Wśród nich był fundusz dróg, z którego finansowane są drogi lokalne. Pieniądze z rządowego programu trafiły m.in. na budowę ul. Szkolnej w Raszynie.

– Kiedyś krążyła taka opowieść: co zrobić, żeby dostosować polskie drogi do norm europejskich? No i odpowiedź na to była taka, że trzeba zmienić normy europejskie. My tutaj pokazujemy, że nie trzeba zmieniać norm europejskich, tylko można wysokiej jakości drogi samorządowe, powiatowe, gminne budować właśnie również w Polsce, takie funkcjonalne i dobrze skomunikowane ze sobą – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Premierowi podczas konferencji prasowej towarzyszył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. To w jego resorcie trwały prace nad m.in. zwiększeniem środków w ramach funduszu.

– Na przestrzeni 10 lat, mamy nadzieję, jesteśmy co do tego przekonani, że drogi samorządowe, gminne, powiatowe w Polsce, drogi te, którymi na co dzień poruszamy się do pracy, szkoły i innych ważnych dla nas sprawach, zmienią swoje oblicze. Będą drogami bezpiecznymi, wyposażonymi w bezpieczne przejścia dla pieszych, bezpieczne ciągi pieszo-rowerowe. To dzięki naszemu funduszowi już niebawem wojewodowie ogłoszą kolejny konkurs, nabór na rok 2019, także jest to novum – konkurs na lata następne – podkreślił minister Andrzej Adamczyk.

Szef polskiego rządu będzie przebywał dziś w województwach: mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim.

Planowane są jeszcze konferencje premiera z ministrami: inwestycji, przedsiębiorczości i finansów. Mateusz Morawiecki spotka się także z rodziną wielodzietną.

RIRM

drukuj