fot. https://twitter.com/PremierRP

Premier M. Morawiecki powitał w Warszawie kanclerz A. Merkel

Od ceremonii oficjalnego powitania przez premiera Mateusza Morawieckiego przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie rozpoczęła się dziś wizyta kanclerz Niemiec, Angeli Merkel, w Polsce.

To ostatnia podróż do Polski Angeli Merkel jako kanclerz Republiki Federalnej Niemiec.

Jak poinformował CIR, spotkanie premiera i kanclerz Niemiec „będzie okazją do podsumowania aktualnych kwestii dwustronnych”.

„Rozmowy będą też dotyczyć bieżących kwestii europejskich, takich jak zapobieganie skutkom pandemii COVID-19 i ochrona zewnętrznych granic UE” – poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Jak zaznaczono, spotkanie będzie również okazją do odnotowania problematycznych kwestii we wzajemnych relacjach.

Premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Niemiec poruszą też kwestię polityki klimatycznej UE; rozmowa ma także dotyczyć kwestii wschodnich w kontekście ostatnich wizyt kanclerz Angeli Merkel w Moskwie i w Kijowie.

„Szefowa niemieckiego rządu po 16 latach odchodzi ze stanowiska i z polityki. Nie będzie kandydować w wyborach 26 września. Angela Merkel jest ósmym z kolei kanclerzem RFN. Urząd objęła w 2005 r. po socjaldemokracie Gerhardzie Schroederze. Od 2000 r. do 2018 r. była liderem CDU. Wizytę kanclerz Angeli Merkel można odczytywać jako wpisującą się w szereg podróży pożegnalnych w kluczowych dla Berlina stolicach. Dotychczas odwiedziła Londyn, Waszyngton, Moskwę, Kijów. W planach jest Izrael i Paryż” – czytamy w komunikacie CIR.

Na godz. 13.50 zaplanowano konferencję prasową premiera RP i kanclerz Niemiec.

PAP

drukuj