fot. PAP/Art Service 2

Niemcy: Premier Mateusz Morawiecki dla FAZ: Polska i Unia muszą być zdolne do ochrony swoich granic

Wschodnia granica Polski jest wschodnią granicą Unii Europejskiej. Polska i Unia muszą być zdolne do ochrony swoich granic – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie, udzielonym w dzisiejszym wydaniu dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Premier zaznaczył, że obecne wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy są próbą ataku na nie, usiłowaniem wprowadzenia destabilizacji Polski i Unii. Dlatego odpowiedzią polskiego rządu w celu zapanowania nad sytuacją było wprowadzenie stanu wyjątkowego na trzykilometrowym pasie przygranicznym. W ciągu jednego dnia jest to wciąż ponad 100 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi.

Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, ściśle współpracuje on w tej sprawie z szefami rządów Litwy i Łotwy.

Musimy i chcemy zabezpieczyć wschodnią granicę Unii nawet przy zwiększonym nacisku migracyjnym. Sytuacja jest tym bardziej napięta, że po drugiej stronie granicy rozpoczęły się właśnie rosyjsko-białoruskie manewry Zapad 2021 – podkreślił szef polskiego rządu.

Na pytanie dotyczące relokacji migrantów w obrębie UE premier stwierdził, że Polska chce w tej sprawie zachować suwerenność – zgodnie z uchwałą Rady Europejskiej z czerwca 2018 r., mówiącą, że nie będzie relokacji przymusowych.

W kwestii dotyczącej sporu o praworządność z Brukselą, premier stwierdził, że wkraczanie władzy wykonawczej w kompetencje władz sądowniczych kłóciłoby się z trójpodziałem władzy, a wszystkie zmiany dokonywane są na drodze legislacyjnej.

Sądownictwo w Polsce, które jeszcze długo po 1989 roku miało charakter postkomunistyczny, wymaga reform. I musi istnieć możliwość pociągania sędziów do odpowiedzialności – mówił premier.

Mateusz Morawiecki odniósł się też do kwestii odmowy wypłacenia przez KE Polsce i Węgrom pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

Nie może być żadnego związku między Funduszem Odbudowy a naszą reformą wymiaru sprawiedliwości. Mówiła o tym także komisarz Vera Jourova – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Fundusz ma swoje jasne reguły. Bruksela powinna się ich trzymać, jeśli chce działać w duchu prawa – dodał szef polskiego rządu.

Co do przyszłości Unii Europejskiej, premier wyraził opinię, że jeśli Unia ma przetrwać, jeśli ma być silna, to musi być Unią suwerennych państw, Europą ojczyzn, szanujących swoje tradycje i kultury. Ale zarazem powinna bardzo ściśle współpracować gospodarczo i mieć prawdziwą europejską armię, która potrafiłaby obronić Europę od południa, wschodu i północy.

Zapytany o ustawę medialną, premier stwierdził, że pod względem stosunków własnościowych w mediach ustawa ta upodobni zasady polskie do europejskich.

Jeśli chodzi o tzw. lex TVN, to przewodniczący KRRiT już dwa tygodnie temu wydał decyzję, na mocy której ta stacja może normalnie działać, nawet gdyby do 26 września postępowanie w sprawie przedłużenia koncesji jeszcze się nie zakończyło – odrzekł Mateusz Morawiecki.

Premier dodał też, że nowelizacja ustawy medialnej w zakresie dotyczącym struktury własnościowej jest nadal w trakcie procedowania.

Premier na zakończenie rozmowy został też zapytany o planowaną na dziś wizytę w Warszawie kanclerz Angeli Merkel. Jego zdaniem od 2005 roku, gdy kanclerz powiedziała, że dobre stosunki z Polską, tak samo jak z Francją, są elementem niemieckiej racji stanu (…), od tego czasu Polska stała się jednym z najważniejszych partnerów Niemiec, piątym co do wielkości jako partner handlowy, a nawet trzecim pod względem importu do Niemiec w pierwszym kwartale 2021 roku.

Premier zaznaczył, że Polska widzi niedomagania, jeśli chodzi o nauczanie języka polskiego i o status mniejszości dla Polaków mieszkających w Niemczech, odebrany za czasów nazistowskich.

W tych sprawach oczekiwalibyśmy zmian – podkreślił na zakończenie premier Polski.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl