fot. https://rzecznikmsp.gov.pl/instytucja-rzecznika/

[TYLKO U NAS] A. Abramowicz: Będziemy przekonywać, że podatek liniowy jest dobry w obecnej formie

Ponad 50 tys. podpisów pod petycją w obronie podatku liniowego, które złożyli Polacy przekonało rząd, że trzeba zwrócić uwagę na ten problem. W pierwotnej wersji podatek liniowy miał być zwiększony z 19 proc. na 28 proc. poprzez dołożenie składki na Narodowy Fundusz Zdrowia. Mówiliśmy, że ta składka jest zbyt wysoka, a ta składka przynosiła duże wpływy do budżetu państwa – mówił Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Polacy złożyli wniosek w obronie podatku liniowego. Początkowa propozycja zwiększenia wysokości składki okazała się nie do przyjęcia.

– Ponad 50 tys. podpisów pod petycją w obronie podatku liniowego, które złożyli Polacy przekonało rząd, że trzeba zwrócić uwagę na ten problem. W pierwotnej wersji podatek liniowy miał być zwiększony z 19 proc. na 28 proc. poprzez dołożenie składki na Narodowy Fundusz Zdrowia. Mówiliśmy, że ta składka jest zbyt wysoka, a ta składka przynosiła duże wpływy do budżetu państwa. W tej chwili obniżono składkę z 28 proc. na 23,1 proc. – powiedział Adam Abramowicz.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw stwierdził, że podniesienie kwoty wolnej od podatku jest dobrym krokiem ze strony polskiego rządu.

– Podniesienie kwoty wolnej jest bardzo dobrym krokiem, ponieważ zachęca te osoby, które są nisko wykwalifikowane albo z jakichś innych powodów zarabiają mniej. Tutaj te obciążenia podatkowo-składkowe są bardzo wysokie jest to aż 65 proc. od wynagrodzenia. W przypadku wprowadzenia 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku obciążenia zmaleją i zostaną w kieszeni części emerytów i przedsiębiorców – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.

Adam Abramowicz zauważył, że rząd szuka pieniędzy na sfinansowanie ubytku wynikającego z obniżenia kwoty wolnej od podatku.

– Rząd szuka sfinansowania tego ubytku. W pierwotnej wersji obciążeni mieli zostać ci, którzy płacą podatek liniowy. Obecnie jest propozycja, żeby obciążyć korporacje – oznajmił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Polacy będą walczyć o to, żeby podatek liniowy został w obecnej formie.

– Dziś jest lepiej. Będziemy przekonywać, że podatek liniowy jest dobry w obecnej formie – zapewnił gość Radia Maryja.

Całość rozmowy z Adamem Abramowiczem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj