fot. https://rzecznikmsp.gov.pl/instytucja-rzecznika/

[TYLKO U NAS] A. Abramowicz: Koszt Polskiego Ładu jest przerzucany na przedsiębiorców płacących podatek liniowy

Polski Ład ma bardzo wiele dobrych propozycji, ale ich koszt jest przerzucany na przedsiębiorców, którzy płacą podatek liniowy. Od każdej zarobionej złotówki będą musieli zapłacić o 9 proc. więcej niż dzisiaj (będzie 28 procent). W stosunku do dużych firm, które płacą CIT, nie ma żadnego wzrostu obciążeń. To niesprawiedliwe – powiedział Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

19-procentowy podatek liniowy dla osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą, był jedną z najważniejszych proprzedsiębiorczych zmian po upadku komunizmu w 1989 roku. Jego wprowadzenie pomogło Polsce wyjść na ścieżkę szybkiego rozwoju gospodarczego. Teraz może się to nieco zmienić ze względu na proponowany przez rząd Polski Ład.

– Polski Ład ma bardzo wiele dobrych propozycji, jak kwota wolna od podatku do 30 tys. zł, ale ma źle skonstruowaną odpowiedzialność za zmiany. Zyskują ci, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, a mają niskie dochody; zyskują przedsiębiorcy do 6 tys. zł brutto; pracownikom, którzy mają wyższe dochody (do 8 tys. zł brutto), zmniejszany jest klin podatkowy. Ale koszt tego jest przerzucany na przedsiębiorców, którzy płacą podatek liniowy, bo tam nie ma kwoty wolnej i od każdej zarobionej złotówki będzie trzeba zapłacić o 9 proc. więcej niż dzisiaj (będzie 28 procent) – wyjaśnił Adam Abramowicz.

Grozi to tym, (…) że przedsiębiorcy zrezygnują z tej formy opodatkowania i zaczną przechodzić na spółki komandytowe, małe spółki z o.o. czy na zasady ogólne i zaczną znowu pompować koszty, co jest zupełnie niepotrzebnewskazał gość Radia Maryja.

– Podatek liniowy ma 19-procentową skalę, jest prosty, opodatkowanie jest na tyle niskie, że nie zachęca do działań obniżających podstawę opodatkowania, no i działa, przynosząc przychody do budżetu. Po jego wprowadzeniu przez kilka lat dochody wzrosły o 100 procent. Ostatnie lata to także wzrost wpływów z tego podatku – zaznaczył rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Przekonujemy rząd, że w tym wypadku trzeba pozostawić podatek w takiej formie, w jakiej jest obecnie – dodał.

Ponad 42 tys. osób podpisało petycję przeciwko negatywnym zmianom podatkowym w Polskim Ładzie. Adam Abramowicz poinformował, że „podpisy są zbierane w ramach konsultacji [na stronie Rzecznika]”.

– Duża ilość podpisów wskazuje na duży problem, na co chcemy zwrócić uwagę. Ludzie bardzo szybko reagują, więc widać, że to jest problem dla przedsiębiorców i dla wszystkich Polaków. Sektor małych i średnich przedsiębiorstw odpowiada za 60 proc. miejsc pracy w kraju. Szkoda by było, żeby w tym czasie osłabiać firmy, zwłaszcza że koszt dobrych zmian jest przerzucony na nie. W stosunku do dużych firm, które płacą CIT, nie ma żadnego wzrostu obciążeń. To niesprawiedliwe. Mamy propozycję, żeby wprowadzić tzw. podatek przychodowy dla dużych korporacji, żeby one nie mogły unikać opodatkowania. Wtedy znalazłyby się środki na pokrycie różnicy po wprowadzeniu dobrych propozycji Polskiego Ładu – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z Adamem Abramowiczem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj