fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki spotka się z ministrami, aby omówić stan prac nad poszczególnymi ustawami tworzącymi Polski Ład

Premier Mateusz Morawiecki  ma dziś odbyć serię spotkań z ministrami na temat stanu prac nad poszczególnymi ustawami tworzącymi Polski Ład. Dotychczas poznaliśmy szczegóły części podatkowej tego programu Zjednoczonej Prawicy.

Szef rządu ma się dziś spotkać m.in. z ministrami zdrowia, infrastruktury, finansów oraz rodziny. Premier chce się dowiedzieć, na jakim etapie są prace nad konkretnymi projektami. Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków, w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł; to także inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy oraz mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności.

9 mln osób nie będzie płaciło od nowego roku podatku PIT, co daje około 2 tys. więcej w portfelach. Myślę, że są to dobre kierunki działania. To, że pan premier poprosił o konsultacje, jest efektem przyśpieszenia prac nad projektami potrzebnymi do przeprowadzenia Polskiego Ładu. Bez wątpienia Polski Ład to historyczne i niespotykane wydarzenie w historii naszego kraju – powiedział poseł Jan Mosiński.

W poniedziałek do konsultacji publicznych skierowany został projekt ustawy podatkowej, będącej elementem Polskiego Ładu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj