fot. PAP/Michał Meissner

Premier RP ogłosił konkurs dla szpitali zajmujących się leczeniem nowotworów

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził dziś Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach. Tam ogłoszony został konkurs dla szpitali, które zapewniają kompleksowe leczenie onkologiczne. Dotyczy to projektów infrastrukturalnych.

W swoim wystąpieniu podczas wizyty w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że działania systemowe stanowią klucz do walki z nowotworami, które są plagą dzisiejszej cywilizacji.

Szef rządu zwrócił uwagę m.in. na poziom finansowania, na nowy sprzęt oraz na zmianę systemu leczenia raka z perspektywy pacjenta w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej.

Premier RP wskazał, że te działania są możliwe dzięki naprawie finansów publicznych.

– Wiemy doskonale, że ogromne środki, które będą przeznaczone – teraz 2,5 mld zł, a do 2030 r. będzie to co najmniej 10 mld zł poprzez różne programy (jestem przekonany, że więcej) – to rewolucja w leczeniu nowotworów. To prawdziwy przełom z perspektywy pacjenta, z perspektywy lekarza, ale także rodziny, bo rozmawialiśmy dzisiaj, chociażby na temat rehabilitacji. Mając na uwadze wszystkie działania, bardzo proszę, żeby wszyscy wzięli pod uwagę, że to wszystko wiązało się również z naprawą finansów publicznych – mówił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wskazywał też, że na służbę zdrowia przeznaczane jest sześć proc. PKB, a za kilka lat będzie to siedem procent. Przypomniał, że w czasie poprzednich rządów było to 4,5 procent.

Mateusz Morawiecki podkreślał, że wdrażane są najnowsze procedury, dostosowywanych jest wiele oddziałów, a także zostaną uruchomione inwestycje w nowe leki.

RIRM

drukuj