fot. PAP/Leszek Szymański

CBŚP i SG udaremniły przemyt kokainy wartej 3 mld zł

Centralne Biuro Śledcze Policji i Straż Graniczna udaremniły przemyt ponad trzech ton czystej kokainy o rynkowej wartości 3 mld zł. To historyczny sukces polskich służb. Dzięki naszym funkcjonariuszom twarde narkotyki nie trafią na Polski i Europy. Transport przybył z Ekwadoru do Niemiec. Jednak to Polakom udało się udaremnić ten przemyt.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że państwo powinno stać na straży bezpieczeństwa. Zwrócił uwagę, że są ugrupowania polityczne, które traktują państwo jak nocnego stróża.

Poprzez ten udaremniony przemyt widać, jak dbamy o bezpieczeństwo, nie tylko Polaków. Na pewno znaczna część tego transportu była skierowana również do Skandynawii czy z powrotem do Niemiec. Warto zwrócić uwagę na wielki profesjonalizm naszych służb. Poprzednio, kiedy mówiliśmy o udaremnionym transporcie heroiny czy wcześniejszym transporcie kokainy, to również polskie służby wykazały się wyższą czujnością niż służby holenderskie, czy niemieckie – akcentował premier RP.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński podkreślił, że to największy sukces w historii polskiej policji i Straży Granicznej, jeśli chodzi o wykrycie tak dużej ilości twardych narkotyków.

Wielkie gratulację dla funkcjonariuszy. Widać, że to jest cała seria wydarzeń. Tu nie ma przypadku, to jest historyczny sukces polskiej policji, polskiej Straży Granicznej. W imieniu obywateli bardzo serdecznie wam dziękuję. Wielkie podziękowania dla konkretnych funkcjonariuszy, którzy po raz kolejny to zrobili. To jest cała seria tego typu wielkich ujawnień przemytu twardych narkotyków na teren Europy – wskazał szef MSWiA.

Minister Mariusz Kamiński poinformował też przy tej okazji, że rząd przyjął dziś projekt ustawy o wsparciu podległych mu służb mundurowych.

Chodzi o dwustopniowe dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy z dłuższym stażem. Świadczenie mają otrzymywać najlepsi mundurowi. Po 25 latach służby będą mogli ubiegać się o dodatek w wysokości 1,5 tys. zł brutto. Po 28,5 latach wyniesie on 2,5 tys. zł brutto. Projektowane regulacje miałyby wejść w życie 1 lipca 2020 r.

RIRM

drukuj