fot. PAP/Piotr Nowak

Wicemin. B. Poboży: Przed emisją filmu „Zielona Granica” w kinach studyjnych będzie wyświetlany specjalnie przygotowany spot  

Przed emisją filmu „Zielona granica”, który uderza w polskich żołnierzy i policjantów, w kinach studyjnych będzie wyświetlany specjalnie przygotowany spot – poinformował o tym wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Błażej Poboży, na konferencji w siedzibie resortu.

Wiceminister Błażej Poboży wskazał, że spot pokazuje kontekst operacji hybrydowej na granicy polsko-białoruskiej i rozwiązania, które wprowadził rząd, aby zagwarantować bezpieczeństwo Polski.

Polityk powiedział, że film Agnieszki Holland zawiera wiele nieprawd i przeinaczeń.

– To obrzydliwy paszkwil. Ten film pokazuje w sposób skrajnie niesprawiedliwy, nieuprawniony oraz krzywdzący funkcjonariuszy Straży Granicznej, całą tę profesjonalną formację, jaką jest Straż Graniczna, żołnierzy i wszystkich tych, którzy bronią z narażeniem własnego zdrowia i życia polskiej granicy – podkreślił Błażej Poboży.

Obecna na konferencji rzecznik Straży Granicznej, por. Anna Michalska, wskazała, że funkcjonariusze od początku presji migracyjnej nie tylko bronili polskiej granicy, ale też pomagali cudzoziemcom.

– Funkcjonariusze Straży Granicznej uczestniczyli w 23 trudnych akcjach ratowniczych, podczas których z narażeniem własnego życia i zdrowia ratowali cudzoziemców. Uratowano 80 osób. Od początku trwania presji migracyjnej na koszty leczenia, hospitalizacji wydano trzy miliony złotych, które zostały pokryte tylko z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej – powiedziała por. Anna Michalska.

Rzecznik zaapelowała też do Polaków o wsparcie polskich służb. Dodała, że dwa ostatnie lata to wyjątkowo trudny czas, który jeszcze się nie skończył.

W czwartek rano Straż Graniczna poinformowała, że minionej doby polsko-białoruską granicę nielegalnie próbowało przekroczyć 43 cudzoziemców.

RIRM

drukuj