fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki: Propozycja przeprowadzenia oświatowego okrągłego stołu w formule RDS z patronatem prezydenta – do rozważenia 

Przeprowadzenie obrad okrągłego stołu ws. oświaty w formule Rady Dialogu Społecznego z patronatem prezydenta jest propozycją do rozważenia – uważa premier. Mateusz Morawiecki deklaruje jednocześnie, że zwróci się do prezydenta Andrzeja Dudy, by objął swoim patronatem także obecne obrady okrągłostołowe ws. edukacji.

Rozmowy w tym formacie zostały zainaugurowane wczoraj na Stadionie Narodowym. Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych nie wzięły w nich udziału.

Według Szefa Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ rozmowy te powinny być prowadzone w formacie poszerzonej RDS z patronatem prezydenta. Dodał, że związkowcy mogą usiąść do takich rozmów.

W ocenie premiera Morawieckiego można to rozważyć.

– Jeden ze związków zawodowych, których tutaj nie było przy tym stole, byłby gotów dołączyć, gdyby odbywało się to też z włączeniem pracodawców w formule RDS. Myślę, że to jest do rozważenia i pod patronatem pana prezydenta Andrzeja Dudy. Ja pana prezydenta bardzo gorąco o to poproszę, żeby też objął patronatem te nasze obrady, które się rozpędzają, które są bardzo owocne, gdzie przez tych ponad pięć godzin dyskutowaliśmy o różnych aspektach funkcjonowania szkoły – mówił premier Mateusz Morawiecki.     

Wczorajsze obrady koncentrowały się wokół czterech tematów: uczeń, nauczyciel, jakość edukacji i nowoczesna szkoła. Premier wskazał, że po dyskusjach wyłania się koncepcja powołania piątego podstolika o roboczej tematyce: rodzice.

Mateusz Morawiecki mówił, że jakość pracy w szkołach jest zróżnicowana. Wskazał, że trzeba wypracować nowy, praktyczny wymiar szkolnictwa.

Premier zadeklarował też, że będzie rozmawiał z samorządowcami na temat poziomu wydatków budżetowych na oświatę. Przekonywał jednak przy tym, że obecny rząd przeznacza na ten cel znacząco więcej niż poprzednicy z PO.

RIRM

drukuj