fot. episkopat.pl

5. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II; 80. urodziny obchodzi ks. kard. S. Dziwisz

Dziś obchodzimy piątą rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II. Dziś przypadają również 80. urodziny ks. kard. Stanisława Dziwisza, wieloletniego sekretarza Papieża Polaka.

Pięć lat temu – 27 kwietnia – w niedzielę Miłosierdzia Bożego przeżywaliśmy kanonizacje św. Jana Pawła II. Słowo, które najbardziej charakteryzuje osobę Jana Pawła II, to „święty”.

Był on bardzo blisko Pana Boga ale i też każdego człowieka – podkreśla rzecznik KEP ks. prof. ks. Paweł Rytel-Andrianik.

– Święty Jan Paweł II jest najbardziej znanym z Polaków w historii naszej ojczyzny, a jego pontyfikat ma ogromny wpływ nie tylko na historię świata i naszego państwa, ale także na nasze osobiste historie. Słowa przez niego wypowiedziane wciąż brzmią w naszych uszach. Nie pozwólmy, by zostały zapomniane. Również dziś są one bardzo aktualne i są nam wszystkim potrzebne – wskazuje ks. prof. ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Przez cały pontyfikat Ojcu Świętemu, a wcześniej metropolicie krakowskiemu, towarzyszył ks. kard. Stanisław Dziwisz.

– Sprawa absolutnie unikalna – 39 lat przy boku świętego – zaznacza ks. kard. Stanisław Dziwisz.

– Miałem to szczęście i łaskę – być, wspierać, pomagać – wedle możliwości –człowiekowi świętemu, który kierował kościołem, był następcą św. Piotra i wiernym sługą Jezusa Chrystusa – zauważa ksiądz kardynał.

W 5. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II przypadają także 80. urodziny arcybiskupa seniora Archidiecezji Krakowskiej.

– Całe moje życie kapłańskie było podporządkowane w służbie kościoła poprzez służbę arcybiskupowi, a potem Papieżowi w Rzymie – mówi ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Na pytanie czego, w tym dniu życzyć, ksiądz kardynał odpowiada tak:

– Czego życzyć? Zbawienia duszy, żeby ten okres, który mi Opatrzność sprawia, wykorzystać według jego woli. Służąc, ale jednocześnie nie zapominając o własnej duszy – wyjaśnia.

Ksiądz kardynał to także przyjaciel Radia Maryja.

– To jest wyjątkowa okazja, żeby pozdrowić wszystkich, którzy będą słuchać i oglądać nasze spotkanie i podziękować TV Trwam oraz Radiu Maryja, twórcy tych dzieł, które odgrywały i odgrywają wielką rolę w życiu Kościoła polskiego i w życiu naszego społeczeństwa – podkreśla arcybiskup senior Archidiecezji Krakowskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj