70. rocznica święceń kapłańskich Karola Wojtyły

1 listopada 1946 r. Karol Wojtyła otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ks. kard. Adama Sapiehy w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

Studia w seminarium kleryka Karola Wojtyły przebiegały w sposób bardzo niekonwencjonalny w czasie II wojny światowej. Sam Jan Paweł II żartował, że odbywały się po części w krakowskim kamieniołomie, a po części na tajnych kompletach w Pałacu Arcybiskupim.

W ceremonii święceń uczestniczyła niewielka grupa krewnych i przyjaciół 26-letniego wówczas Karola Wojtyły.

Na drogę kapłaństwa ks. Karola Wojtyły – Jana Pawła II należy patrzeć z dwóch perspektyw – Chrystusowego kapłaństwa i tej zawartej w jego książce „Dar i tajemnica” –  mówił ks. prof. Waldemar Chrostowski z UKSW.

Droga kapłańska ks. Karola Wojtyły, żeby ją najkrócej streścić, była naznaczona wieloma paradoksami. Wieloma takimi wydarzeniami, które nie wskazywały na ten ostateczny kierunek, który spełnił się 16 października 1978 r. Na drodze życiowej ks. Karola Wojtyły jest wyraźnie widoczny, obecny i towarzyszący mu Jezus Chrystus. Myślę, że to jest najważniejszy klucz do zrozumienia jego osoby, pontyfikatu, a także świętości – wskazał ks. prof. Chrostowski.

Pierwszą Mszę św. ks. Karol Wojtyła sprawował w intencji swoich najbliższych zmarłych: matki Emilii, ojca Karola i brata Edmunda w Dzień Zaduszny, 2 listopada 1946 r.

Ks. Wojtyła miał potrójną prymicję: oprócz Mszy św. w Katedrze Wawelskiej, także w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Kostki w Krakowie i w rodzinnych Wadowicach.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl