fot. twitter.com

40. rocznica pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski

Trwa dziękczynienie w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny. W wielu miejscach w Polsce odbyły się liczne koncerty, festyny i wystawy. Ten wyjątkowy dla nas Polaków czas możemy przeżyć jeszcze raz także za pośrednictwem filmu „Pielgrzym”. Ten unikalny zapis pierwszej pielgrzymki Papieża do swojej ukochanej ojczyzny możemy zobaczyć na kanale YouTube Episkopatu Polski.

Dokładnie 40 lat temu, 2 czerwca 1979 roku, rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. To wówczas Papież wypowiedział na Placu Zwycięstwa w Warszawie słynne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi! Tej Ziemi!”

To były w tamtych latach bardzo ważne dla Polski i Polaków słowa – podkreśla historyk prof. Wiesław Wysocki.

– To były słowa wręcz magiczne, symboliczne, profetyczne i nie wiem jakbyśmy to nazwali, to one są w nasze dzieje wpisane. I bardzo mi się podoba interpretacja Janka Pietrzaka: Wołał do Ducha i Duch go wysłuchał. I to jest chyba takie rzeczywiście, coś pięknego – mówi prof. Wiesław Wysocki.

Oprócz stolicy Papież odwiedził wówczas także: Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Nową Hutę, Oświęcim i Nowy Targ. Pielgrzymka Ojca św. Jana Pawła II trwała 9 dni i była dla Polaków jednym z najważniejszych wydarzeń. To było uruchomienie procesu wolności – zaznacza rzecznik KEP ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

– Od tego momentu nastąpiła zmiana: społeczna, polityczna, religijna. To były narodowe rekolekcje, w których uczestniczyło osobiście 13 mln Polaków. To pokazało, że jest duch w narodzie – wskazuje ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Z tej okazji w różnych miejscach w Polsce odbyły się uroczystości dziękczynne. W warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej sprawowana była Msza święta pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza. W homilii ksiądz kardynał zaznaczył, że wybór metropolity krakowskiego na Stolicę św. Piotra poruszył posady ówczesnego świata, a przede wszystkim krajów naszej części Europy.

– Jan Paweł II budził nadzieje, bo wskazywał przede wszystkim na Jezusa Chrystusa, będącego jedyną nadzieją świata – jedyną ostoją człowieka pośród zmieniających się i najczęściej złudnych ideologii i systemów politycznych, obiecujących na próżno uszczęśliwić człowieka – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

W uroczystości udział wzięli liczni pielgrzymi, a także przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski i władz państwowych.

Po Eucharystii przed Świątynią Opatrzności Bożej odbył się festyn dla rodzin. Także IPN otworzył wystawę pod tytułem „Wstańcie, chodźmy”.

– Miliony Polaków mają w pamięci jeszcze tamte wydarzenia. Ta wystawa przyczyni się do tego, że spróbują dotknąć tego czasu ci, którzy urodzili się później – akcentował prezes IPN dr Jarosław Szarek.

A był to bardzo ważny wówczas dla Polski czas – podkreślił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

– Tu rozpoczęła się walka z komunizmem. Ojciec św. powiedział: „To nie jest propozycja dla przyszłości. Propozycją dla przyszłości są prawa człowieka, prawa narodów” – zaznaczył ks. kard. Stanisław Dziwisz.

W wydarzeniu udział wzięli także ludzie młodzi, którzy – jak podkreślają – przyszli zaczerpnąć czegoś dla siebie z dorobku, który pozostawił św. Jan Paweł II.

– Znam liczne opowieści moich dziadków i rodziców z tego wydarzenia i praktycznie chcę poznać inne wersje i przeżycia innych osób, które w tym uczestniczyły – tłumaczył Rafał Kupny.

– Jestem tutaj, ponieważ bardzo kocham Jana Pawła II, jest dla mnie bardzo ważną osobą i chciałabym, aby ta pamięć była tutaj razem z nami, żeby wszyscy wiedzieli, kim był i żeby wiedzieli, jak wiele zrobił dla Polski w czasie komunizmu – dodała Marta Trojanowska.

Obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Ojca św. Jana Pawła II do Ojczyzny odbyły się w wielu miejscach w Polsce, między innymi w Krakowie, Nowym Targu, Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Wadowicach.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl