Toruń: poświęcono plac budowy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II

W niedzielę odbyła się uroczystość poświęcenia placu budowy Muzeum Historii Polski „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

Placówka ma powstać w niecałe dwa lata. Nowoczesny budynek stanie między kampusem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Pod koniec kwietnia wykonawca placówki odebrał plac budowy. Wczoraj odbyło się jego poświęcenie.

O. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja, podziękował wszystkim, którzy rozpoczęli budowę placówki. Redemptorysta podkreślił, że to nie będzie zwykłe muzeum.

– To jest też szkoła, szczególna szkoła – to muzeum. To muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Jana Pawła II. Muzeum, w którym chcemy pokazywać, jak widział polskość Jan Paweł II i żebyśmy od niego tej polskości się uczyli. Po to jest to muzeum. Liczymy na wsparcie. Wielu ludzi potrzebujemy, przeróżnych obiektów, ale potrzebujemy i wsparcia finansowego także, bo to nie jest wszystko, co mamy te pieniądze. Dziękuję bardzo panu prezesowi zarządu firmy, która wygrała akurat możliwość tej budowy – mówił o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Placówka będzie prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski. Muzeum będzie współtworzone przez Ministerstwo Kultury.

Istotnym zadaniem placówki będzie też upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej. W muzeum eksponowane będą m.in. relacje świadków z tamtych czasów.

RIRM

drukuj