fot. facebook/KAtolicki Toruń

„Song of Songs” – święto muzyki chrześcijańskiej

Wielkie święto muzyki chrześcijańskiej w Toruniu. Po siedmiu latach przerwy powraca festiwal „Song of Songs”. Na scenie swój jubileusz obchodzą zespoły 2 Tm 2,3 i Maleo Reggae Rockers. Gościem specjalnym jest siostra Cristina Scuccia, zwyciężczyni programu The Voice of Italy.

2 Tm 2, 3, Luxtorpeda, Maleo Reggae Rockers, Siewcy Lednicy czy Trzecia Godzina Dnia – na festiwalu Song of Songs można zobaczyć gamę najbardziej rozpoznawalnych zespołów chrześcijańskich. Cel jest jeden – być razem, jednoczyć przez muzykę – tłumaczy organizator Wojciech Zaguła.

– To jest spotkanie, podczas którego się śpiewa, gra, chwali Pana Boga, ale to jest przede wszystkim spotkanie ludzi, spotkanie ludzi, którzy mają podobne rzeczy w sercu i w głowie – podkreśla Wojciech Zaguła.

Od początku swojego istnienia festiwal stawia sobie za cel łącznie wszystkich chrześcijan – katolików, protestantów czy prawosławnych. Spotkanie jest szansą, by podzielić się z drugim człowiekiem doświadczeniem Boga – tłumaczy muzyk Darek Malejonek.

– Scena to jest miejsce, na którym mnie Pan Bóg postawił. Nie na cokole, żeby ludzie mnie tam podziwiali, tylko po to, żeby mówić, żeby się dzielić tym, czego ja doświadczyłem, że jako grzesznika – jak mówi Psalm 51 – poczęła mnie matka, ale Pan Bóg mnie z tego wyrwał – mówi muzyk.

Dlatego swoim świadectwem wiary na „Song of Songs” chcą dzielić się także muzycy z zagranicy. Gościem specjalnym jest w tym roku s. Cristina Scuccia, zwyciężczyni włoskiej edycji programu The Voice of Italy.

– Zgodnie ze wskazówką Ojca Świętego Franciszka postanowiliśmy wyjść do ludzi z piosenką, ze śpiewem. Dlatego właśnie śpiewam. Czuję się kochana, dlatego chcę tę miłość Boga wyrazić poprzez śpiew. Chcę, aby wszyscy to odczuli – akcentuje s. Cristina Scuccia.

Modlitwa oraz zjednoczenie palestyńskich chrześcijan – to cel, jaki od kilku lat przyświeca muzykom zespołu The Shepherds Band.

– Cieszymy się bardzo, że możemy tutaj być, brać udział w festiwalu, którego przesłanie dociera na cały świat. Obok muzyki przywozimy także nasze chrześcijańskie świadectwo z Ziemi Świętej – mówi Wassim z The Shepherds Band.

To właśnie pragnienie wspólnej modlitwy oraz dobra muzyka wpłynęły na popularność tegorocznej edycji festiwalu.

Uczestnikom festiwalu towarzyszy w tym roku przykład bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Męczennik z Dachau jest patronem trwającej edycji „Song of Songs”.

– Zawsze wiedział, że to co się jemu wydarza ma sens, że to, że jest np. w Dachau, to jest też misja. Napisał wiersz „Radosnym Boże” w Dachau. To było niemożliwe po ludzku, bo tam było piekło na ziemi – tłumaczy Darek Malejonek, który w tym roku obchodzi swoje 40-lecie: 20 lat z Maleo Reggae Rockers i 20 lat z 2 Tm 2,3.

Festiwal Song of Songs powraca po siedmiu latach przerwy. Pierwszego dnia na scenie zobaczyliśmy m.in. Exodus 15, Jafię i Luxtorpedę. Drugi dzień przebiega pod hasłem występów gości z zagranicy. Swój jubileusz obchodzi także zespół Trzecia Godzina Dnia.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj