fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Dr J. Szarek: Heroiczny wymiar, jaki niosła ze sobą pomoc Żydom, jest tym większy, że żołnierz jak walczy w czasie wojny – to ginie on sam. Natomiast ci, którzy pomagali, wiedzieli, że zostaną zamordowani nie tylko oni, ale też ich najbliżsi

Los rodziny Ulmów mógł być losem każdego z tych ludzi, którzy są upamiętnieni na tablicach w toruńskim Parku Pamięci Narodowej. Heroiczny wymiar, jaki niosła ze sobą pomoc Żydom, jest tym większy, że żołnierz jak walczy w czasie wojny, to ginie on sam, natomiast ci, którzy pomagali Żydom, musieli liczyć się z tym, że zostaną zamordowani nie tylko oni, ale też ich najbliżsi – powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Dr Jarosław Szarek, prezes IPN, wskazał, że otwarty w sobotę w Toruniu Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba” jest miejscem nie do przecenienia. [czytaj więcej]

– Toruński Park Pamięci Narodowej jest rzeczą nie do przecenienia, a miejsce, w którym powstał, jest ważne i wiele mówiące. Park powstał obok Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, gdzie kolejne pokolenie zdobywa wiedzę. Myślę, że młodzi ludzie będą przechodzić obok tych tysięcy nazwisk i to ich zmotywuje do refleksji. Z drugiej strony znajduje się piękna, okazała świątynia, symbol naszego polskiego dziedzictwa. Między tożsamością, tradycją i przyszłością został ustanowiony Park, który dokumentuje heroiczne zachowania naszych przodków z czasów II wojny światowej – mówił gość Radia Maryja.

Dr Jarosław Szarek zwrócił uwagę na fakt, że pomimo uzyskanej w 1989 roku wolności dopiero teraz powstało dzieło upamiętniające heroiczny czyn Polaków podczas niemieckiej okupacji.

– To niezwykłe świadectwo, które będzie oddziaływać. Myślę, że wyrośnie wiele dobra wokół Parku Pamięci Narodowej. Wspaniała inicjatywa, ale też kwestia zmuszająca do refleksji, bo taki park powstał dopiero dzisiaj, a przecież od 1989 roku możemy w wolny sposób realizować swe pomysły, a mimo to nikt wcześniej nie podjął takiej inicjatywy, więc tym bardziej chwała ojcom redemptorystom. Pokazywanie, mówienie o tym jest świadectwem, które pozostanie – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Wiele środowisk na Zachodzie próbuje dzisiaj wykreować zupełnie przeciwstawny wizerunek Polski jako kraju współodpowiedzialnego za Holokaust.

– Nie od dzisiaj wiemy, że na Zachodzie wielu nie chce uznać tego ogromnego zaangażowania naszych przodków w ratowanie Żydów, kreując przeciwstawny obraz. Polska, pierwsza ofiara Hitlera i Stalina w II wojnie światowej, od pierwszego dnia została poddana terrorowi niemieckiemu i w tych pierwszych miesiącach traciła najlepszych obywateli (…). Pomoc Żydom nie była prosta, bo to była pomoc, za której udzielenie groziła kara śmierci. Los rodziny Ulmów mógł być losem każdego z ludzi, którzy są upamiętnieni na tych tablicach w Parku Pamięci Narodowej. Heroiczny wymiar, jaki niosła ze sobą pomoc Żydom, jest tym większy, że żołnierz jak walczy w czasie wojny, to ginie on sam, a ci ludzie, którzy pomagali Żydom, musieli liczyć się z tym, że zostaną zamordowani nie tylko oni, ale też ich najbliżsi – podsumował gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem doktora Jarosława Szarka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj