fot. Tomasz Strąg

Toruń: odpust w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II trwa odpust ku czci papieża Polaka. Dziś odprawiono uroczystą Eucharystię; poświęcono także pomnik Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. biskup Józef Szamocki. W jej trakcie zaprzysiężeni zostali nowi kandydaci do Bractwa Świętego Jana Pawła II.

Można powiedzieć, że Jan Paweł II powrócił do naszej ojczyzny – wskazał ks. bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej.

– On naprawdę tu jest, Zwłaszcza w tym sanktuarium, gdzie są jego relikwie; gdzie jest ta replika jego kaplicy watykańskiej; gdzie są ludzie, którzy przyjeżdżają tutaj, aby podejmować to dzieło moralnej odnowy, ale też intelektualnej, nieustannego zgłębiania tej wielkiej myśli – mówił ks. bp Józef Szamocki.

W trakcie odpustu poświęcony został pomnik Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który stanął na placu przed sanktuarium.

– Tak jak patrzymy na historię Rzymu – Piotr i Paweł – to na najnowszą historię naszej Ojczyzny trzeba patrzeć: kard. Stefan Wyszyński i Jan Paweł II. Myślę, że to są tacy dwaj wielcy rodacy, ktorzy o Chrystusie opowiadali i którzy sprawili, że my dzisiaj jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy ludźmi wierzącymi – powiedział ks. bp Józef Szamocki.

Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk wspominał dziś swoje ostatnie spotkanie z ks. prymasem Wyszyńskim. Odwiedził go razem z młodzieżą w Gnieźnie.

– Wychodzi ks. Prymas, a ja mu mówię: księże Prymasie, przychodzimy do człowieka, bez którego Polska nie była by taka, jaka jest. Bez którego może nie moglibyśmy tak wyznawać wiary, jak możemy, a możemy mówić po polsku. Bez którego nie mielibyśmy Papieża Polaka. A on się tak żachnął i mówi: „Nie, nie, to nie ja! To Maryja, uwierzcie mi. Jeżeli nie wierzycie Prymasowi Polski, to uwierzcie człowiekowi staremu” – mówił o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

W ramach obchodów odpustowych w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II odbył się także koncert organowy w wykonaniu prof. Juliana Gembalskiego z Akademii Muzycznej w Katowicach.


GALERIA
fot. Tomasz Strąg

TV Trwam News/RIRM

drukuj