fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Dr P. Przybylski o przypadającym dziś święcie województwa kujawsko-pomorskiego: Ideą jest to, żeby przybliżyć nie tylko postać św. Jana Pawła II, ale z nową mocą i świeżością zachęcić wszystkich mieszkańców, ażeby go naśladowali  

Będziemy przypominali tożsamość nauczania św. Jana Pawła II, czyli cały depozyt, który zostawił nam podczas wizyt (…). Ideą święta województwa jest to, żeby przybliżyć nie tylko postać św. Jana Pawła II, ale z nową mocą i świeżością zachęcić wszystkich mieszkańców, ażeby nie tylko podziwiali tą wielką postać, ale w wymiarze życia publicznego, społecznego i samorządowego naśladowali go. To jest wielkie wyzwanie oraz wierność testamentowi, który zostawił nam święty Jan Paweł II – mówił dr Przemysław Przybylski, radny sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

7 czerwca obchodzony jest w województwie kujawsko-pomorskim jako święto województwa. Wydarzenie upamiętnia wizytę św. Jana Pawła II w regionie. Papież Polak jest też patronem województwa. W południe w bydgoskiej bazylice pw. św. Wincentego a Paulo sprawowana będzie Msza św. w intencji mieszkańców regionu. Eucharystii przewodniczył będzie ordynariusz toruński, ks. bp Wiesław Śmigiel.

Dzisiaj na 14.00 zaplanowano uroczystą sesją sejmiku województwa w historycznym gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Oficjalnie papież Jan Paweł II dwukrotnie odwiedzał Kujawy oraz Pomorze. 6 i 7 czerwca 1991 roku przebywał we Włocławku, a 7 czerwca 1999 roku był w Toruniu i Bydgoszczy.

Dr Przemysław Przybylski, radny sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego, zwrócił uwagę, że święto województwa ma przede wszystkim zachęcić do naśladowania św. Jana Pawła II.

– 7 czerwca 1991 roku św. Jan Paweł II nawiedził Włocławek, w którym miało miejsce spotkanie z polskimi nauczycielami, katechetami, przedstawicielami świata nauki i edukacji. 7 czerwca w 1999 roku Papież nawiedził Bydgoszcz i Toruń. W przypadku Bydgoszczy i Torunia przypada dzisiaj dokładnie 22. rocznica pobytu św. Jana Pawła II, a w przypadku Włocławka 30. rocznica. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego podjął uchwałę, że każdego roku 7 czerwca będzie obchodzony jako święto województwa – wskazał dr Przemysław Przybylski.

– Będziemy przypominali tożsamość nauczania św. Jana Pawła II, czyli cały depozyt, który zostawił nam podczas wizyt. Dzisiaj odbędzie się uroczysta sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, na której będziemy zachęcać wszystkich mieszkańców tej ziemi, ażeby pochylili się nad tym, co pozostawił nam św. Jan Paweł II. To wszystko będzie poprzedzone Mszą św. o godzinie 12.00, która będzie sprawowana w bazylice pw. św. Wincentego w Bydgoszczy. Eucharystii będzie przewodniczył ordynariusz toruński, ks. bp Wiesław Śmigiel – dodał.

Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego chce zachęcić mieszkańców do wierności testamentowi, który na tych ziemiach zostawił św. Jan Paweł II.

– Ideą święta województwa jest to, żeby przybliżyć nie tylko postać św. Jana Pawła II, ale z nową mocą i świeżością zachęcić wszystkich mieszkańców, ażeby nie tylko podziwiali tą wielką postać, ale w wymiarze życia publicznego, społecznego i samorządowego naśladowali go. To jest wielkie wyzwanie oraz wierność testamentowi, który zostawił nam św. Jan Paweł II – mówił dr Przemysław Przybylski.

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie jako pierwszy region na świecie został objęty patronatem św. Jana Pawła II.

 

RIRM

drukuj