fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. abp M. Mokrzycki o świętym Janie Pawle II: Był bardzo zatroskany o to, by człowiek mógł osiągnąć zbawienie

W takich relacjach codziennych, bezpośrednich był zawsze dla wszystkich jednakowy, wszystkich traktował jednakowo poważnie i dla każdego umiał poświęcić czas. Nigdy nie sprawiał wrażenia, że się spieszy i ma ważniejsze sprawy do załatwienia. Papież był bardzo zatroskany o to, by człowiek mógł osiągnąć zbawienie a także godnie i dobrze żyć na tym świecie – powiedział ksiądz arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, w rozmowie z TV Trwam.

Już 18 maja będziemy obchodzić 100. rocznice urodzin Papieża Polaka. Ksiądz arcybiskup Mieczysław Mokrzycki podkreślił, że Jan Paweł II pomimo godności sprawowanego urzędu pozostał przede wszystkim człowiekiem.

– Jan Paweł II był przede wszystkim człowiekiem, chociaż był głową Kościoła, był głową państwa, ale był taki bardzo prosty, naturalny i wrażliwy. Był także bardzo odpowiedzialny za swoje życie, powołanie oraz posługę jako Piotra naszych czasów. Do tego wszystkiego podchodził bardzo odpowiedzialnie, a jednocześnie w takich relacjach codziennych, bezpośrednich był zawsze dla wszystkich jednakowy, wszystkich traktował jednakowo poważnie i dla każdego miał czas. Nigdy nie sprawiał wrażenia, że się spieszy i ma ważniejsze sprawy do załatwienia. Papież był bardzo zatroskany o to, by człowiek mógł osiągnąć zbawienie a także godnie i dobrze żyć na tym świecie – powiedział ksiądz arcybiskup.

Święty Jan Paweł II zasłynął z głoszenia homilii, które potrafiły dotknąć głębi ludzkiej duszy.

– Jan Paweł II wypowiedział bardzo wiele słów. Jest taka anegdota, że kiedy po śmierci idzie do nieba, to święty Piotr mówi, że musi iść najpierw do czyśćca, bo chciał być lepszy od Pana Jezusa, bo Pan Jezus wygłosił jedno kazanie na górze, a Ojciec Święty Jan Paweł II wygłosił góry kazań. Myślę, że to najważniejsze, które rozpoczął na początku swojego pontyfikatu, by otworzyć drzwi dla Chrystusa. Wzywał nas wszystkich do tego, by panował pokój, solidarność i żebyśmy nie zmarnowali tego jednego życia, które jest jedyne i piękne na wieczność, czyli wzywał nas do tej wielkiej odpowiedzialności za życie swoje, danego kraju, Kościoła i całego świata – mówił duchowny.

Papież Polak pozostawił po sobie ogromną spuściznę, z której możemy czerpać także i dziś.

– Jan Paweł II pozostawił nam bardzo szeroką gamę swego nauczania poprzez homilie, encykliki, nauczanie, ale także poprzez swoją postawę, której uczył nas, czyli wierności Panu Bogu, pokory oraz modlitwy. To wielkie dziedzictwo świętego Jana Pawła II może odnaleźć każdy człowiek, a więc dzieci, młodzież, starsi, rodzice, wychowawcy, nauczyciele, a także świat polityki i kultury – podsumował ksiądz arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.

radiomaryja.pl

drukuj