fot. twitter.com

Marszałek: Kujawsko-pomorskie najefektywniejsze w wykorzystaniu środków UE

Województwo kujawsko-pomorskie najefektywniej w kraju wykorzystało pieniądze z Unii Europejskiej na lata 2007-2013 – poinformował w czwartek marszałek województwa Piotr Całbecki, powołując się na dane Ministerstwa Finansów.

Zestawienie dotyczy środków dostępnych w ramach programów operacyjnych. Wskaźnik wykorzystania alokacji w regionie wyniósł 141,1 proc.

„Ta informacja przyszła w momencie, gdy jesteśmy krytykowani za rzekomo wolne tempo wykorzystywania środków z nowej perspektywy unijnej. Nie ma nic bardziej błędnego. Mamy, jak na razie, niskie tempo kontraktacji, ale ona nie jest wykorzystaniem środków unijnych. (…) Przyjdzie taki czas, gdy będziemy znów dokonywali ocen i okaże się, że nasza strategia i polityka jest słuszna” – powiedział w czwartek Całbecki. Dodał, że takie zestawienie jest bodźcem do jeszcze cięższej pracy.

Wskaźnik wykorzystania funduszy w RPO województwa kujawsko-pomorskiego wyniósł nieco ponad 141 proc. i jest najwyższy w Polsce. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje RPO województwa lubuskiego (136,3 proc.), a trzecie – RPO województwa świętokrzyskiego (135,3 proc.). Na drugim końcu listy znajdują się: RPO województw warmińsko-mazurskiego (103,2 proc.) i śląskiego (105,7 proc.).

„To dane, które mówią o efektywności wdrażania wsparcia z Unii Europejskiej. Wyższy poziom alokacji oznacza, że za tę samą kwotę zrealizowano więcej projektów, a wsparcie trafiło do większej liczby beneficjentów. Efekt to lepsze oddziaływanie unijnych funduszy na rozwój regionu” – wyjaśniła rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Beata Krzemińska.

Jak podkreślił marszałek województwa, „w Kujawsko-pomorskim dobrze wykorzystaliśmy środki, które trafiły do naszego regionu w poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. To zasługa naszych partnerów – samorządowców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i innych zaangażowanych środowisk,  którzy sięgnęli po te pieniądze i potrafili je efektywnie wykorzystać”.

Wsparcie z UE w ramach kujawsko-pomorskiego RPO na lata 2007-2013 wyniosło ok. 1 mld euro. Z tych pieniędzy największa część (więcej niż co czwarta złotówka) została przeznaczona na infrastrukturę techniczną – w tym modernizacje dróg oraz pomoc dla przedsiębiorstw (dotacje oraz inne formy wsparcia). Projekty w ramach polityki społecznej stanowiły 13 proc. wydatków, a przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska – 12 proc.

„Na efektywność w wydatkowaniu środków z Unii Europejskiej stawiamy też w naszym RPO na lata 2014-2020. Aktualnie, w związku ze zmianą polityki wdrożeniowej, dostosowujemy mechanizmy wdrażania funduszy unijnych w naszym województwie do oczekiwań na szczeblu krajowym i europejskim. Chodzi o to, by przyspieszyć kontraktację i certyfikację środków unijnych. Efekty już widać: po podpisaniu umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, uruchamiającej ponad 47 mln euro z RPO w ramach tzw. instrumentów finansowych, wskaźnik kontraktacji środków w ramach nowego RPO wzrósł do blisko 11 proc. i jest zgodny z prognozą na pierwszy kwartał 2017 roku” – dodała Krzemińska.

PAP/RIRM

drukuj