fot. twitter.com/EpiskopatNews

Profesorowie i pracownicy instytutów badawczych stanęli w obronie św. Jana Pawła II. Prof. W. Polak: Jan Paweł II był darem od Boga dla Polski w XX wieku

Ponad 200 profesorów i pracowników instytutów badawczych stanęło w obronie św. Jana Pawła II. W liście otwartym podkreślili, że oczerniając Papieża, pokazujemy brak szacunku dla najjaśniejszych kart historii. „Jan Paweł II był darem od Boga dla Polski w XX wieku” – podkreślił historyk, prof. Wojciech Polak.

W dokumencie wskazano, że św. Jan Paweł II pozytywnie wpłynął na historię świata. Był bowiem promotorem idei wolności ludzi i narodów.

Jak podkreślono, profesorowie są zobowiązani do szukania prawdy oraz przekazywania jej studentom. W liście zwrócono uwagę, że fala niepodpartych faktami oskarżeń wysuwanych wobec św. Jana Pawła II ma doprowadzić do motywowanego ideologicznie zrujnowania wizerunku osoby godnej najwyższego szacunku.

Te skandaliczne ataki są częścią kampanii przeciwko Kościołowi i zasadom etycznym – zaznaczył historyk, prof. Wojciech Polak.

– Uderza się w wielkie postacie Kościoła, polskiego narodu, a także w naszą tradycję narodową. To jakieś szaleństwo. Jan Paweł II był darem od Boga dla Polski w XX wieku. To człowiek, który doprowadził nas do niepodległości. Został obalony komunizm, Europa mogła się normalnie rozwijać, świat dokonał wielkiego postępu, ponieważ z wielkich połaci globu ziemskiego zniknęła totalitarna władza komunistyczna – to wszystko jest w dużym stopniu zasługa Jana Pawła II i jego mądrej polityki, nawoływań do ludzi, u których miał olbrzymi autorytet, żeby się nie lękali – wskazał prof. Wojciech Polak.

Profesorowie ocenili, że „dla młodych ludzi, którzy urodzili się już po śmierci św. Jana Pawła II, zdeformowany, zakłamany i poniżony wizerunek Papieża może stać się jedynym znanym”. Dlatego zaapelowali o „opamiętanie do wszystkich ludzi dobrej woli”.

Apel można podpisać wysyłając tytuł naukowy i nazwę uczelni pod adres [email protected].

Sygnatariuszami listu są profesorowie m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego czy Politechnik Warszawskiej. List poparli także pracownicy naukowi różnych instytutów Polskiej Akademii Nauk.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl