fot. arch.

Obchodzimy dziś XV Dzień Papieski

W Polsce obchodzony jest dziś XV Dzień Papieski. W tym roku towarzyszy mu hasło „Jan Paweł II – patron rodziny”. W całym kraju organizowane są czuwania modlitewne, konferencje naukowe oraz wydarzenia kulturalne i sportowe.

Centralne uroczystości odbędą się w Warszawie. O godz. 10.30 w bazylice Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu sprawowana będzie uroczysta Msza św.

Ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wskazuje, że Dzień Papieski  jest okazją do tego, by przypomnieć nauczanie św. Jana Pawła II.

– Teraz mamy papieża widzianego jako patrona rodziny. Tak zresztą papież Franciszek nazwał go w czasie kanonizacji, więc w tym roku znowu mamy okazję, żeby powrócić do tego nauczania, żeby przypomnieć, co on tak naprawdę powiedział w Polsce, co powiedział do Kościoła w świecie, jakie były główne nurty jego nauczania w obrębie rodziny – mówi ks. Kowalczyk.

Na terenie całego kraju prowadzona jest także tradycyjna zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży z małych miejscowości. Ok. 100 tysięcy wolontariuszy będzie kwestowało na program stypendialny, który obejmuje ok. 2,5 tysiąca młodych Polaków.

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Ojca Świętego.

RIRM

drukuj