fot. twitter.com/EpiskopatNews

W Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE konferencja o dziedzictwie Jana Pawła II

Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli zorganizowało w środę wideokonferencję z okazji setnej rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II. Wzięli w niej udział mówcy i goście z Polski, Watykanu, Brukseli i Waszyngtonu.

Arcybiskup metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo, zwracając się do uczestników wideokonferencji z Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, powiedział, że Jan Paweł II sześciokrotnie w tym miejscu, jako pielgrzym, uczył Polaków wiary, kultury i tożsamości narodowej.

„Mówił, że jest wierny temu dziedzictwu, które przekazali nam nasi ojcowie, nasze matki” – przypomniał.

„Cieszę się, że w 100-lecie jego urodzin możemy potwierdzać, a jednocześnie zobowiązywać siebie nawzajem, do przekazania tego wielkiego dziedzictwa kulturowego narodu Europy” – zaapelował ks. abp Wacław Depo.

Szef Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE Andrzej Sadoś powiedział z kolei, że organizując konferencję polscy dyplomaci chcą uczcić specjalną okazję, jaką jest 100. rocznica urodzin papieża Jana Pawła II.

„To dlatego z kilku miejsc, rozsianych na całym świecie, dyskutujemy o dziedzictwie polskiego Papieża” – podkreślił.

„Jasna Góra jest najważniejszym miejscem dla wszystkich Polaków i wielu ludzi na świecie, to miejsce znaczyło bardzo wiele dla Jana Pawła II” – zaznaczył Andrzej Sadoś we wspólnym przekazie wideo z księdzem arcybiskupem Wacławem Depo z Jasnej Góry.

W konferencji wzięli udział m.in. rektor Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie o. Michał Paluch, sekretarz generalny Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) o. Manuel Enrique Barrios Prieto, była sekretarz generalna Europejskiej Federacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych (FAFCE) Maria Hildingsson, autor biografii polskiego papieża pt. „Świadek nadziei” George Weigel z Waszyngtonu i Elżbieta Drucka-Lubecka de Sejournet z Fundacji Jana Pawła II.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl