fot. Monika Bilska

Dni Krzyżowe w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu

W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu rozpoczynają się Dni Krzyżowe. Są to trzy dni błagalnej modlitwy przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego. W tym czasie wierni będą prosili Boga o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych. W tym roku będą również modlili się o deszcz oraz ustanie pandemii.

W tych intencjach w południe będą sprawowane Msze św., każdego dnia po Eucharystii przejdą procesje błagalne z relikwiami, które zakończą się przy krzyżu na dziedzińcu sanktuarium.

To wielka tradycja, chcemy, by trwała. Będziemy prosić o Boże błogosławieństwo – mówił o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz toruńskiego sanktuarium.

– Dlatego my tę tradycje chcemy podtrzymywać, zwłaszcza że ludzie i rolnicy bardzo o to proszą, którzy są zaniepokojeni tym, że deszcz, które brak, może spowodować, że te urodzaje będą bardzo słabe. Oni potrzebują tego Bożego błogosławieństwa, a sanktuarium jest po to, żeby omadlać te sprawy, które ludzie chcą, by były omadlane, więc rozpoczynamy procesją, a wcześniej oczywiście przez 3 dni czwartek- sobota o godzinie 12.00 Msza święta o dobre urodzaje i właśnie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem przy krzyżu na wszystkie cztery strony świata. Wszystko po to, żeby pamiętać o epidemii, która niestety wciąż trwa, żeby ustała – powiedział o. Andrzej Laskosz CSsR.

Dni Krzyżowe w toruńskim sanktuarium potrwają do najbliższej soboty.

Tradycja tzw. Dni Krzyżowych sięga V wieku. Narodziła się we Francji, którą około 450 r. nawiedziły gwałtowne klęski żywiołowe. Św. Mamert, biskup Vienne, zainicjował wówczas odprawianie procesji błagalnych na trzy dni przed Wniebowstąpieniem.

 

RIRM

drukuj