fot. Monika Bilska

Toruń: pielgrzymka piekarzy do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II

Do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu pielgrzymowali m.in. piekarze.

W piątek przypadło liturgiczne wspomnienie św. Klemensa Hofbauera. Redemptorysta jest patronem m.in. piekarzy i cukierników.

W czasie uroczystej Mszy św. uczestnicy pielgrzymki zanosili swoje intencje związane m.in. z codziennymi obowiązkami.

– Należy docenić pracę tych ludzi, którzy wykonują ją właśnie nocą – powiedział o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz Sanktuarium.

Św. Klemens, zanim został zakonnikiem, był piekarzem. Musiał ciężko pracować i na pewno dzisiaj zawód piekarza jest bardzo ciężki. Dlatego chcemy pokazać, że chleb, który na co dzień spożywamy, jest dla nas chlebem wielkiej radości, że nie głodujemy, a mamy przy sobie ludzi, którzy nocą nie śpią, tylko ten chleb wypiekają – zaznaczył o. Andrzej Laskosz CSsR.

Św. Klemens Maria Hofbauer urodził się w Tasowicach w 1751 r. Jako młodzieniec wyuczył się zawodu piekarza, jednak po wielu staraniach spełnił swoje powołanie do kapłaństwa.

W Warszawie założył klasztor redemptorystów. Wraz ze współbraćmi rozwinął tam działalność duszpastersko-misyjną. W 1909 r. do grona świętych zaliczył go papież Pius X.

RIRM


[GALERIA] Święto św. Klemensa Hofbauera – patrona cukierników i piekarzy – w toruńskim sanktuarium – fot. Monika Bilska.

drukuj