Toruń: 23 stycznia ekshumacja ks. bp. Adolfa Piotra Szelążka

Kuria Diecezjalna Toruńska informuje, że we wtorek 23 stycznia 2018 r. odbędzie się ekshumacja Sługi Bożego ks. bp. Adolfa Piotra Szelążka oraz złożenie jego doczesnych szczątków w nowym sarkofagu w kościele pw. św. Jakuba Apostoła. Rozpoczęcie o godz. 9.15, zakończenie wieczorem ok. godz. 17.00.

Ekshumacja odbywa się w ramach trwającego procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka, który zmarł w 1950 r. w Zamku Bierzgłowskim i został pochowany w krypcie kościoła pw. św. Jakuba Apostoła.

W dniu ekshumacji, 23 stycznia o godz. 12.00, odbędzie się briefing prasowy dotyczący przebiegu ekshumacji i procesu beatyfikacyjnego z udziałem ks. bp. Wiesława Śmigla, ordynariusza Diecezji Toruńskiej, o. Szczepana Praśkiewicza OCD, konsultora spraw kanonizacyjnych w Rzymie, s. Hiacynty Augustynowicz CST, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. bp. Szelążka.

***

Sługa Boży ks. bp Adolf Piotr Szelążek ur. się 30 lipca 1865 r. w Stoczku Łukowskim. Ukończył gimnazjum, a następnie seminarium duchowne w Płocku. Studiował na akademii duchownej w Petersburgu. Pełnił funkcję profesora, a następnie rektora w seminarium w Płocku. Tam też został mianowany biskupem pomocniczym, a następnie papież Benedykt XV mianował go biskupem diecezji łuckiej na Wołyniu. Jest założycielem Zgromadzenia Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus.

Ostatnie lata swojego życia, dokładnie od sierpnia 1946 r., spędził w podtoruńskiej miejscowości Zamek Bierzgłowski. Został wydalony z własnej diecezji przez władze sowieckie. Biskup zmarł dnia 9 lutego 1950 r. 12 lutego ciało biskupa zostało sprowadzone do Torunia, najpierw do Bazyliki Mniejszej św. Janów, a następnie przeniesiono je do kościoła św. Jakuba. Nieszpory żałobne tego samego dnia w kościele św. Jakuba poprowadził ordynariusz chełmiński ks. bp Kazimierz Józef Kowalski. W poniedziałek, 13 lutego Mszy św. żałobnej przewodniczył prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński. Biskup Szelążek został pochowany w krypcie kościoła świętojakubskiego w prezbiterium.

RIRM

drukuj