Min. Energii: Liczymy na to, że toruńska geotermia będzie czynnikiem zachęcającym do kolejnych inwestycji w zakresie ogrzewania

Ministerstwo Energii ma nadzieję, że przykład geotermii toruńskiej będzie impulsem do powstawania kolejnych inwestycji w Polsce w zakresie ogrzewania.

Ciepła woda z toruńskich odwiertów posłuży do ogrzania Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Św. Jana Pawła II. Ma ona trafić także do mieszkańców Torunia.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski na antenie Radia Maryja powiedział, że energia geotermalna stała się popularna właśnie dzięki dziełu o. Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja. Szef resortu zauważył, że do tej pory ciepła woda z wnętrza ziemi była wykorzystywana przede wszystkim w balneologii.

– Jest wykorzystywana szczególnie, jeśli chodzi o źródła termiczne, różnego typu zbiorniki lecznicze itd. Mamy nadzieję, że ten pierwszy przykład, który będzie miał miejsce w Toruniu z wykorzystywaniem także do ogrzewania wywoła zainteresowanie społeczne. Na wsparcie różnego typu inicjatyw w Polsce środki są, więc tutaj jest otwarta droga – zaznaczył minister Krzysztof Tchórzewski.

Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał spółce Geotermia Toruń pożyczkę w wysokości ok. 8,5 mln zł.  Projekt będzie także finansowany z środków własnych oraz dofinasowania z Unii Europejskiej. Najprawdopodobniej inwestycja ruszy na początku drugiej połowy roku. Budowa ma potrwać 1,5 roku.

Największym atutem geotermii w Toruniu są ogromne zasoby złóż wód. Źródła te to ponad 320 metrów sześciennych na godzinę wody o temp. 62 st. Zasoby są niczym nieograniczone, można je eksploatować przez wiele lat.

RIRM

drukuj