Kolejne polityczne ataki wymierzone w Radio Maryja

Poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Lenz w swojej kampanii wyborczej atakuje Radio Maryja, posługując się kłamstwem. Zarzucił obecnemu prezydentowi Torunia Michałowi Zaleskiemu, że ten dokłada środki finansowe do organizacji imprez przez rozgłośnię. Sprawa trafiła do sądu, a ten nakazał sprostowanie. Wyrok nie jest prawomocny.

Radio Maryja to dziś ważny punkt na mapie Torunia. Ogólnopolską rozgłośnię odwiedzają słuchacze z całego kraju i świata, co docenia prezydent miasta Michał Zaleski.

– Jeżeli przyjeżdżają do naszego miasta goście, którzy są ludźmi na pewno dobrymi, szlachetnymi, wyznającymi wiarę katolicką, również z radością im się kłaniam – zaznaczył Michał Zaleski.

To nie wszystkim się podoba, a szczególnie lewej stronie toruńskiej sceny politycznej. Do sieci trafił spot złożony z fragmentów przemówień prezydenta Michała Zaleskiego na uroczystościach organizowanych przez Radio Maryja.

Spot z mocnym wsparciem finansowym wyświetlany jest w popularnych serwisach. Lewicowi politycy próbują wplątać Radio Maryja w swoją brudną kampanię wyborczą posługując się przy tym kłamliwymi, zmanipulowanymi informacjami. Mowa tu choćby o słowach posła Tomasza Lenza z Platformy Obywatelskiej, który kłamał, mówiąc, że miasto wspiera finansowo Radio Maryja. Słowa te padły podczas debaty w lokalnej telewizji współorganizowanej przez lokalny dziennik.

– W tej sprawie oczywiście nie posiadam dokumentów, które udowadniały miastu Toruń przekazywanie gotówki lub pieniędzy – przyznał sam Lenz, gdy prezydent Torunia Michał Zaleski wytoczył mu proces w trybie wyborczym.

Sąd Rejonowy w Toruniu przyznał rację urzędującemu prezydentowi. Tomasz Lenz będzie musiał sprostować swoją wypowiedź. Poseł otrzymał również zakaz rozpowszechniania kłamliwej wypowiedzi o rzekomym miejskim wsparciu finansowym dla Radia Maryja.

– Zdaniem sądu uczestnik postępowania nie był w stanie wykazać, że Gmina Miasta Toruń dokłada do rocznic Radia Maryja, a tym samym, że przekazuje środki finansowe z tej okazji. Sformułowanie takie należy uznać za gołosłowne. W toku postępowania nie przedstawiono żadnych dowodów potwierdzających finansowanie, przekazywanie środków pieniężnych przez miasto Toruń na rzecz obchodów rocznic Radia Maryja – wskazała sędzia Urszula Martenka z Sądu Rejonowego w Toruniu.

Sprostowanie ma się ukazać na łamach dziennika współorganizującego debatę oraz w lokalnej telewizji. Dodatkowo poseł PO musi przekazać 5 tys. zł na rzecz toruńskiego hospicjum Nadzieja. Postanowienie nie jest prawomocne, a pełnomocnik Tomasza Lenza zapowiadał zażalenie. Do tego ze spokojem podchodzi prezydent Michał Zaleski.

– Postępowanie sądowe jest w trakcie, ostateczne rozstrzygnięcia powinny być niedługo i wówczas można mówić o jakiejś ocenie tego postępowania – powiedział prezydent Torunia.

Zażalenia nie będzie składał przedstawiciel Michała Zaleskiego. Jak zaznaczył, wyrok sądu rejonowego przynosi pełną satysfakcję, ponieważ dowodzi kłamstwa wyborczego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj